Új helyzet, régi tapasztalat

sonnyK | 2009. január 24. |

B-

Andrej Malgin: Az elnök tanácsadója. Európa - Modern Könyvtár, 2007, 444. oldal, 1800 Ft.

Malgin Az elnök tanácsadójával feltehetően a Putyin-éra nagy, szatirikus, leleplező regényét kívánta az asztalra letenni. A nagyszabású vállalkozás nincs híján a szórakoztató és humoros epizódoknak, ugyanakkor nem tagadhatom, hogy amikor a vaskos könyv végére értem, némi csalódottságot éreztem. A kezdetben bátornak és szemtelennek tűnő hang mintha pár száz oldal múltán megjuhászodott volna és a kétfejű sas szárnytollát végül mégsem ráncigálta meg a szerző. A hangsúlyok eltolódtak, így rá kellett jönnöm, hogy várakozásaimmal ellentétben a szatírikus látásmód nem az orosz politikai élet visszásságait, a Putyin-bürokrácia működését kívánja leleplezni, csupán egy foggal-körömmel kapaszkodó hivatalnok családjának agóniáját mutatja be.

A történet főhőse Ignatyij Priszjadkin első hallásra igen rangos hivatali személy, hiszen ő az elnök emberjogi tanácsadója. A tiszteletet parancsoló titulus azonban a gyakorlatban mindössze annyit jelent, hogy a közepes tehetségű írónak saját szobája van a Kreml egy eldugott folyosóján, szolgálati BMW is jár neki sofőrrel, de feladata semmi, az elnökkel nemhogy tanácskozni nem szokott, de teljes valójában mindössze beiktatása alkalmával találkozott vele. Az idős írónak gyakorlatilag ölébe hullott a megtisztelő tanácsadói cím, mint régi demokrata jól mutat az elnök csapatában, ő testesíti meg a nem-pétervári szakpolitikust, aki csecsen tárgyú regényének köszönheti alkalmasságát emberjogi kérdésekben. Az agg Priszjadkin anakronisztikus figura az elnök dinamikus csapatában, de nem zavar sok vizet, így feltehetően élete végéig üldögélhetne nyugalomban irodájában és élvezhetné a kormányzati beosztással járó előnyöket, ha nem lenne a nála jóval fiatalabb és agilisebb felesége, no és a hamarosan nagykorúvá érő lánya. A család nő tagjai ugyanis nem hagyják, hogy Ignatyij öregesen üldögéljen a babérjain, azt szeretnék, ha minél több előnyt, anyagi hasznot sikerülne kierőszakolni az író pozíciójából. Hiába a jelentős korkülönbség és Válja, a feleség emberfeletti nyomulása, ő sem ennek a kornak a gyermeke, nem ért a nagyszabású pénzügyi ügyeskedéshez, nem tudja, hogy miként lehet rubelre váltani a hivatali szék tekintélyét. Az asszony csak a sajtó mozgósításához ért, olyan pitiáner dolgokban éli ki megalomániáját, amely a milliárdos vagyonokat felhalmozó újgazdak rétegekhez még csak külsőségekben sem hasonlítja a Priszjadkin-családot. A sajtótájékoztatók, külföldi konferenciák, követségi fogadások bűvkörében élő feleség a legnagyobb hibát azzal követi el, hogy jó ideig nem hajlandó észrevenni az idős író szellemi hanyatlását, aki időnként zavarodott állapotában kellemetlen dolgokat képes mondani, mond is: éppen a legrosszabb helyen egy kölni konferencián bírálni kezdi hazája csecsen-politikáját. Ezzel irányítja magára az elnök stábjának figyelmét is, félő, hogy Ignatyijt mégis idő előtt küldik nyugdíjba, fogy az idő, az író állapota romlik, a család menekülési útvonalat dolgoz ki.

A regény központi figurája a szánni való író, akit a családja egy vén trotlinak tart, és hasonlóképpen vélekedik róla az elnök csapata is. Ignatyij úgy érzi kettős szorításban van, egyszerre kell megfelelnie az elnök elvárásainak és családja akaratának, a kettő csak azért áll ellentétben egymással, mert az elnök leginkább azt várja tőle, hogy ne csináljon semmit, a család viszont előtérbe kívánja tolni, ezért kell állandóan nyilatkoznia és követségekre járnia. A pozíció elvesztésének veszélye képtelen vállalkozásra sarkallja az író lányát, aki politikai üldözötett akar faragni apjából, hogy Németországba menekülhessenek az általa mélyen lenézett orosz hétköznapokból. A nőknek semmi sem drága, hogy saját jövőjüket biztosítsák. Malgin borús képet fest a felkapaszkodni vágyó családról, de csak részben sikerül ezt lehangoló mentális állapotot kiterjeszteni az újorosz közgondolkodásra. A korrupt és rosszindulatú hivatalnokok, az állítólagos üldöztetésükből megélni vágyó értelmiségiek ugyan megkapják a magukét, de mélyebb problémákat nem boncolgat a regény. Putyin, bár nincs nevesítve, mégis jól beazonosítható az elnök személyében, figurája súlytalan, politikai törekvéseiről, ezek helyességéről, helytelenségéről semmit nem tudunk meg, éppúgy, ahogy az állami gépezet valóságos működéséről sem túl sokat. Az elnök tanácsadója sokkal inkább Priszjadkin időskori elhülyülésének tragikomikus története, meg persze annak, hogyan kerülnek közepes tehetségű emberek csendes semmittevéssel vezető pozícióba. Malgin óvatosan bírálgat, a hivatali visszaélésekről, az új oligarchák gyanús ügyleteiről meg-megemlít valamicskét, de a társadalom borzasztó kettészakítottságáról nem ejt szót, a nyomor felett elnéz, a végső soron a félig-meddig diktatórikusan működő rendszert nem kezdi ki, sőt egyes párbeszédekben a szereplők azzal mentik fel az aktuális hatalmat, hogy: "mit tehetnénk, mi választottuk." Hiába tehát a látszólagos bátorság, az ilyesfajta kiszólások Malgin metsző kritikáinak élét azért nagyban csorbítják.

A regény sok élvezetes anekdotát felvonultat a szovjet-idők értelmiségének életéről, a rengeteg a 60-as, 70-es évek szovjet irodalmára tett utalást nálam nyílván jobban fogják érteni azok, akik otthon vannak ebben az időszakban, de ilyen ismeretek nélkül is szórakoztató olvasmány Malgin könyve, amelyet joggal tekinthetünk az orosz irodalomban közkedvelt csinovnyik-téma XXI. századi folytatásának. A helyzet új, de a tapasztalat a régi: a csinovnyik képtelen megváltozni, kisszerűsége örök.

 

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!