Szex és csador

Valuska László | 2010. május 11. |

A-
Marjane Satrapi
Asszonybeszéd

Nyitott Könyvműhely, 2010, 144 oldal, 1692 Ft.

 

Iránban nem stimmel valami. Ezt Marjane Satrapi mindennél szórakoztatóbban és könnyedebben képes volt megírni és megrajzolni két kötet Persepolisban, aminek egy folyománya volt a film is, ami 2007-ben Cannes-ban Aranypálmát kapott. Ha Iránban nem stimmel valami, akkor legyinthetünk, mert ott mégis csak csadorban járnak a nők, a patriarchális társadalom alig-alig kérdőjeleződik meg, de Satrapi könyvei valójában összkulturális és -társadalmi kérdésekben mutatják meg, hogy alapvetően milyen jelentős problémák vannak a férfiközpontú világunkkal, aminek csak szimbolikus eszköze a csador.

Satrapi Asszonybeszéd című könyve a Persepolisnál kisebb falat, nem is annyira kidolgozott és összetett, és ha a Persepolis volt a nagyregény, akkor ezek mondjuk novellafüzérek, persze rajzolva. Teázni gyűlnek a nők, rokonok és barátnők, aminek persze elsődleges témája úgymond a szabadság, mert ez az egyetlen lehetőségük arról és úgy beszélni, ahogy akarnak. A férfiakról, a szexualitásról, a külsőről és a házasságról.

Ha nem hangsúlyoznák az európai olvasó számára a kultúrák különbözősége miatt oly megnyugtató távolságot, rájöhetnénk, hogy kicsi különbség van Irán és Magyarország között. Mindkét helyen a férfi a főnök, a nők testükkel és fiatalságukkal próbálják megragadni a férfit, aki szinte mindenható. A borítón olvasható szöveg arról, hogy ez lenne az iráni Szex és New York pedig nem hazugság, tényleg az, csak rajzolva is sokkal élőbb, okosabb és humorosabb.

Rövid sztorikat hallunk egyszerűen, de megkapóan elmesélve. Hogy 13 évesen valakit hozzáadtak az idős tábornokhoz, hogy Európából csak azért jött a férjjelölt, hogy egyedül és pénzzel menjen vissza, hogy mivel a férfiaknak fontos a szűzesség, ezért a nők képesek magukat szex közben borotvával megvágni. Súlyos történetek jönnek sorra, a nő mint áru pedig kavarog benne, mintha egy tökéletes szabadpiacon lennénk. Mindezt szórakoztatóan, kellő öniróniával és jó ritmusban előadva.


Itt minden megtalálható a Persepolisról>>
Ki az a Marjane Satrapi?

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél