Ryan Goslingnak írta a Drive folytatását

.konyvesblog. | 2013. április 08. |

2011 egyik legnagyobb filmsikere volt a Drive (kritika).  A Ryan Gosling és Carey Mulligan főszereplésével, Nicolas Winding Refn rendezésében készült film James Sallis azonos című regényáből készült. Az író 2012-ben már a folytatását is megírta Driven címmel.

A címen és a sztorin sem törhette sokat a fejét Sallis, ugyanis mindkettő igen rövidre sikeredett. Maga a regény mindösszesen 160 oldal és a Drive végén elvesztett fonalat hét évvel később veszi fel, amikor is hősünk, Driver, Paul West néven Phoenixben él csendes polgári életet jegyesével. Persze a kegyetlen és véres múltat, ahogy oly sok bosszútörténetből ezt már megtanultuk, nem lehet egykönnyen hátra hagyni.

Miért is született volna meg a folytatás, ha Drivernek ez első nekifutásra sikerülhetne? Amikor két bérgyilkos feltűnik a színen és egy utcai támadás során keményen helyben hagyják Drivert és megölik a menyasszonyát, az egykori kaszkadőrnek nincs más választása, mint szembenézni a hét évvel ezelőtt történtekkel és felesküdni a bosszúra. Az erőszak ismét elszabadul, amerre hősünk megfordul folyik a vér bőséggel – valahogy az izgalom és a feszültség mégis hiányzik a történetből. A kevés párbeszéd (az író hagyományosan követi a minimalista dialóg-használatot) azonban néhány emelkedettebb pillanatot és egzisztencialista tartalmat csempész a krimibe; kiderül, hogy a brutalitásban megtisztuló kaszkadőrök is gondolkodó lények.

Sallis nem titkoltan a folytatás megírása közben maga előtt látta a Gosling által megformált figurát. Ami jó hír lehet a színészt kedvelőknek vagy azoknak, akik látták a Drive-ot, hogy - akár egy beégett pillanatkép -, olvasás közben is folyamatosan őt látjuk, ahogy bámul bele a visszapillantó tükörbe és rágcsálja az elnyűhetetlen fogpiszkálót.

A regény akciójelenetei a filmszerű történetvezetésnek köszönhetően vizuálisan megelevenednek a szemünk előtt – nem véletlenül lehetett már pletykákat hallani a második rész megfilmesítésével kapcsolatban, de ez biztos várat még magára, hiszen Gosling nemrég jelentette be, hogy egy időre visszavonul a filmezéstől, és Refn sem az a fajta, aki a sorozatgyártásban jeleskedne. Amennyiben az alkotók és a producerek mégis a (felesleges) folytatás leforgatása mellett döntenének, azt mindenképpen az eredeti gárdával kellene véghezvinniük, mert nagyjából csak ez lehet garancia a sikerre. Könyv szempontból gyanúsan várható egyébként harmadik rész is, mert a Driven sem varrja el a szálakat teljesen – hogy erre mekkora szüksége van a világ noir irodalmának, azt nem tudjuk eldönteni.

Juccanat

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.