Rejtő Jenő kalandos utazásokkal, kétes munkavállalásokkal és kaotikus szerelmekkel tarkított életéről vall fiktív naplójában

.konyvesblog. | 2016. szeptember 16. |

Az Alexander G. Thomas álnéven megjelentetett Megszállottak című, valóságos és kitalált elemeket egymásba fonó Nikola Tesla-életrajzot követően Matuscsák Tamás Rejtő Jenő fiktív naplójának megírására vállalkozott, melyhez az életmű darabjain túl számos hivatalos dokumentumot, magánleveleket, folyóiratcikkeket, kritikákat és különféle, a kortársaktól származó beszámolókat is felhasznált. Matuscsák bízik benne, hogy a kötete kapcsán Rejtő Jenő munkássága ismét az irodalmi viták kereszttüzébe kerül, amelynek köszönhetően az olvasók újra felfedezik a huszadik századi magyar irodalom egyik legnépszerűbb és kétségkívül utánozhatatlan óriását. 

Matuscsák Tamás: Rejtő Jenő elveszett naplója – életregény

Noran Libro, 2016, 544 oldal, 3990 HUF

 

Reich Jenő a tizedik születésnapjára A Pál utcai fiúk, az ékszerteknős és a focilabda mellé egy naplót is kap ajándékba a szüleitől. Ez utóbbinál tökéletesebb ajándékot elképzelni sem lehet egy olyan kisfiú számára, aki állandóan firkál valamit, legyen az egy versike vagy egy újabb vicc – nemhiába, az Író Kéz becenévre rá kell szolgálni. Még ezen a napon, 1915. március 29-én elkészül az első bejegyzés, amelyet közel 28 év élményei, benyomásai és tapasztalatai követnek. A napló lapjain egy kalandos utazásokkal, kétes munkavállalásokkal, leküzdhetetlen függőségekkel és kaotikus szerelmekkel tarkított életút elevenedik meg, amely egy, a világban nyitott szemmel járó, rendkívül érzékeny megfigyelőnek hála a kortárs kulturális életre, az aktuálpolitikai helyzetre és a huszadik század első felének mindennapjaira való reflektálással egészül ki.  

A napló műfajának formai követelményeit szem előtt tartva a kötet rövid, maximum pároldalas bejegyzésekből építkezik. Az egyes szám első személyű bejegyzések kronologikus rendben követik egymást, ami egy napló esetében észszerű választásnak bizonyulhat, jelen helyzetben azonban már az első oldalakon szembetűnik a választott módszer problematikája, ami a kamaszkori évek leírásánál is több ponton kiütközik, még ha nem is ennyire explicit módon. Matuscsák Tamás nyilvánvalóan alapos kutatómunkát végzett, amely során rengeteg információt gyűjtött nemcsak Rejtőről, hanem magáról a korszakról, annak kulturális életéről, bel- és külpolitikai helyzetéről, valamint a politikai eseményeknek a mindennapokra gyakorolt hatásairól, amelyeket azonban nem minden esetben sikerült hitelesen a szövegbe integrálnia, így az eredmény helyenként meglehetősen disszonáns lett. A kisgyerek Rejtőről például nehéz elhinni, hogy bolsevikosat játszik a barátaival, ahogyan az sem látszik túl valószínűnek, hogy megemlékezzen I. Ferenc József összes titulusáról vagy a szociáldemokrata párt intézkedéseiről. Matuscsák alapossága természetesen üdvözlendő, jelen körülmények között azonban a kevesebb több lett volna. Nem arról van szó, hogy a fiatalkori évek politikai hátterének illusztrálása felesleges, éppen ellenkezőleg, hiszen a kontextus implikálta hatások nélkül Rejtő személyisége visszaadhatatlan, pusztán szerencsésebb megoldás lehetett volna ezekre a hatásokra retrospektív módon reflektálni, a felnőtt, tapasztalt Rejtő szájából ugyanis ezek a megállapítások sokkal hitelesebben hangozhattak volna.

Kapcsolódó cikk:

Apuka szerint állati szép gyerek vagyok: magas, mint egy zsiráf, nagyfülű, mint egy elefánt (részlet)

Annak az illúziónak a megteremtésében, amely egy fiktív naplót az eredetiség, a hitelesség érzetével ruház fel, nagy segítséget nyújthat a stílusimitáció, persze csak ha jól csinálják – egy-két kiugró ponttól eltekintve, ahol szembetűnően kilóg a lóláb, Matuscsák egészen jól csinálja. Megint csak a fiatal Rejtő megszólalásai között találhatóak olyan szöveghelyek, amelyek túlzottan erőltetettnek, modorosnak hatnak, a korai éveket hátrahagyva azonban egyre gyakrabban köszön vissza a rejtői abszurd humor, különösen a korabeli művésztársadalomba való beilleszkedés és a viharos házasságok ábrázolásakor.

A kötet kétségtelen erénye, hogy Rejtő személyiségének minden oldalát igyekszik bemutatni, akinek szerteágazó érdeklődési körébe Szidi néni színitanodája éppúgy beletartozik, mint a BAK boxedzései, Freud pszichoanalízise vagy a kávéházakban zajló irodalmi élet, amelynek elismert íróként már ő maga is részese lehet.

A napló legérdekesebb bejegyzései éppen az ezekről a páratlan művészekről szóló anekdoták; még ezek közül is kiemelkednek azok az elbeszélések, amelyek lépésről lépésre rajzolják meg Rejtő és Karinthy barátságának kialakulását és elmélyülését, bebizonyítva, hogy a humor fontos, de közel sem az egyetlen alapköve volt a kapcsolatuknak.  

Matuscsák Tamás művének megítélésében az olvasói attitűd kitüntetett fontossággal bír, más szóval: a kötet értékelését az előzetes olvasói szándék nagy mértékben befolyásolja. Aki elfogadja, hogy ez a napló, noha összefüggő és valóban hitelesnek tűnő életrajzot kínál, nem tud minden kérdést megválaszolni, ezért a fehér foltokat Rejtő-művek részleteivel és logikusnak látszó, de nem igazolható elméletekkel pótolja ki, az remekül fog szórakozni.

Szerző: Moller Barbara

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!