Random A. D. 2010

NickelADeón | 2011. április 22. |

A- 
Random
online képregénymagazin

random-magazin.blog.hu

 

Az internet eldugottabb zugaiban, kocsmai vagy klubbeszélgetéseken régóta fel-felmerülő téma egy 2000 A.D. mintájú tökös képregénymagazin – magyarul. A Random ezt próbálja megvalósítani, sok értékes ötlettel.

Az interneten tették közzé tavaly, ha nyomtatásban került volna forgalomba, ötven és kétszáz között lehetett volna az olvasók száma, így pár ezren olvashatták – és olvashatják mai napig – az öt (ebből négy folytatásos) zsánertörténetet közlő, száz oldalas képregényújságot.

A bevezető a szokásos magyarázkodás, de a tartalomjegyzék már figyelemreméltó: saját logót kapott minden sorozat, egyedi, felismerhető arculatot a magazin, szép a kivitele, pdf olvasóban, képregényolvasó programmal is, nyomtatásban is.

A 2000 A. D. legnagyobb erénye a rendkívül erős (és szórakoztató) társadalomkritika, a Random egyelőre inkább az újabb Heavy Metal fiatalos tagozata (a környező országokban biztos lenne említendő példa, tőlünk talán az egykori Vampi), szórakoztatóan változatos, izgalmas, kalandos történetekkel. Mivel rengeteg kritika készült már, vélemény csak röviden. 

A rajzolóként  Alfabéta-díjas Ács Zsolt kedves tini-vámpírtörténetét Lőrinczi Balázs rajzolta meg. Kiváló, sodró lendületű, fiatalos-mókás zsánerinterpretáció. Nagyon várós a folytatás.

A Café Postnuclear a legszebben rajzolt történet, percekignézegetős, viszont az oldalak komponáltsága néhol kérdésesen egyedi, és a történet és a karakterizáció egyelőre felszínes, közhelyes.  Ez még magyarázható a lassú kibontakozással, de legközelebb itt is bizonyítani kell. A feltételek adottak, van itt minden, amit a Kádár-korszak és a Mad Max-filmek hordoznak.

Gombalovas(ék) két története – egy sci-fi és egy fantasy/horror – alaposabb odafigyelést igényelnek, de meghálálják azt. A magyar képregény leginkább irodalmi párbeszédeit ők írják, tömörek és utánozhatatlanok. Történetben is jók, most egy G. R. R. Martin-féle középkori világ és egy Terminator-Mátrix-érzetű epikus gép-ember háborús sci-fi kezd kibontakozni – a Szakasz drámaiságával. A képek elevenen illusztrálnak, hagyományosan jó kaland-képregények első részei ezek.

A Város legendái önironikusan sok más képregényből merítő különös történet, poénos, társadalomkritikus szuperhős-zsáner-paródia.

Várjuk a kettes számot. Mikor jön?

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.