Oda sújt, ahova köll

barraban | 2015. február 11. |

Első mondat:Az ébredő falvakban kakasszó visszhangzott, a hajnali párafelhő még sűrű, fehér takaróként borult a dombokra.”

Pápák, papok, besúgók után a Tarjányi Péter - Dosek Rita írópáros Európa hatalmi viszonyait veszi górcső alá az első világháború közvetlen előzményeitől az októberi szocialista forradalomig. De milyen a káeurópai kémek viadalának, és az egész 20. századot meghatározó, nagyszabású konspirációs teóriának a találkozása egy kalandregényben?

Tarjányiék két főhőse nem fakad azonos tőről, az osztálykülönbség mégsem áll közéjük, azaz világmentő munkájuk útjába. A „buddy cop” páros egyik tagja, Eszterházy Richárd gróf a Habsburg Birodalom Jack Bauere. Mindenre felkészült, sebezhetetlen kém, aki a manipulációtól és az erőszaktól (hipnózis, allergiát előidéző méreg, fegyverek) sem riad vissza, ha a világbéke a tét. A megszállott munkamániás arisztokrata minden lépése határozottságról, önbizalomról árulkodik: ő és Ritter István detektív (a plebs nem kevésbé eltökélt képviselője) mindent elkövet, hogy Európa elkerülje a világégést. Amikor mégis bekövetkezik az elkerülhetetlen, akkor a béke visszaállításán munkálkodnak – mindenáron.

Tarjányi Péter - Dosek Rita: Forradalmár - Elhallgatott évszázad trilógia, 1. rész

Libri Könyvkiadó, 2014, 416 oldal, 2993 HUF

 

Titkos külföldi utak, merényletek, megfigyelések, kamuflázsok, folytonos géppuskaropogás, rafinált kódtörések és kihallgatások szegélyezik a páros útját Bécstől New Yorkig, Berlintől Zürichig. A hadszíntérre egy percre sem látogatunk ki, a fontos dolgok másutt, a fronton innen, az átlagszemeknek homályos háttérben dőlnek el. Eszterházyék előtt akkor is csak a világbéke magasztos célja lebeg, amikor olyan manipulatív és hataloméhes emberekkel kell szövetségre lépniük, mint Nyikoláj Iljics Uljanov, azaz Lenin.

A Forradalmár egész jól működik mint csavaros krimi – az összeesküvés-elméletek hívei elégedetten szisszenhetnek fel a zárlatnál, úgyhogy valószínűleg nagy becsben fogják tartani a regényt. Ami persze kicsit hosszú, helyenként leül, vagy döcögni kezd, sokszor gellert kap a logika. Fogalmam sincs, bizonyítékokkal alátámasztott történelmi tényekről van-e szó – ti. hogy Lenin hatalomra segítését egy rafinált nemzetközi kémjátszma készítette elő, pénzelte és bonyolította le, sőt, a szovjet forradalmár taposta ki az utat egy későbbi, még félelmetesebb diktátor számára –, mindenesetre a szövevényes sztorit sokan fogják élvezni. Az idézetkedvelőknek van egy csomó fejezetkezdő Winston Churchill-citátum, akit Tarjányiék igen nagyra becsülhetnek, és egy cliffhangerrel végződő finálé, tisztességesen megírva.

Kapcsolódó cikkek:

A magyar fiúk esete Vlagyimir Iljiccsel

Ügynökök, papok, titkosszolgálat az Astoria Hotelben

Nem terroristakönyvet írnak

A két főhős persze papírmasé figura, két múlt- és jövőnélküli ember, akik csak azért keltek életre, hogy az ezer sebből vérző európai kontinensnek segítő kezet nyújtsanak. A küldetésen túl létüknek nincs jogosultsága (persze elképzelhető, hogy a következő regényben előbukkan egy exfeleség, egy eltitkolt utód, ki tudja). Sok vérpatakot fakasztanak ugyan a sebtiben begyógyítottak mellett, de új konfliktus új regényt szülhet, gondolni kell a folytatásokra is. Jöhet tehát az elhallgatott évszázad újabb fejezete: aki elolvassa a Forradalmárt, könnyen kikövetkeztetheti, kihez vezet majd a duó következő küldetése. De talán még elolvasás nélkül is megy.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél