Urbánus és nyugdíjas krimi

Wostry Ferenc | 2010. november 30. |

B

Michael Connolly: Az Echo Park titka

Alexandra Kiadó, Budapest, 2009, 376 oldal, 2380 Ft

 

Harry Bosch detektíven kezd meglátszani a kor. Connelly sorozathőse az Echo Park titka című könyvben tizenkettedszer indul nyomozni, ám egykori lendületét már olyan apróságok gátolják, mint például hogy kénytelen felvennie az olvasószemüvegét. Persze egy, a nyugdíjazásából visszatérő rendőrnek ez elnézhető.

Boscht a lezáratlan ügyek osztályára vezénylik, és egy olyan esetet sóznak a nyakába, amelyet maga Bosch sem tudott megoldani évtizedekkel ezelőtt. Eltűnt egy fiatal lány, sem hulláját, sem a gyilkosát nem találják a mai napig - ám hogy meghalt, az biztos. A nyomok újbóli átnézése aztán kellemetlen meglepetést tartogat, Harry rájön, hogy elsiklott egy döntő nyom felett, amelyet ha nem hagy figyelmen kívül, megoldhatta volna az esetet és megmenthette volna a lányt az őrülttől, aki később további áldozatokat szedett.

Nyugi, ezzel még nem lőttem le semmit. A regényben semmi sem az, aminek elsőre látszik. Lelkiismeretfurdalása és szakmai büszkeségének megcsorbulása Boschnak új erőt ad: egy riporter és egy efbiájos profiler segítségével elkezdi visszagöngyölíteni az ügyet, a rendőrség lehető legkevesebb bevonásával - utóbbira jó oka van. Az ügy megoldását ugyanis politikai érdekek akadályozhatják, és Boschnak az ilyesmi csak annyira hiányzik, mint púp a hátára.

Connelly a rendőrzsargon és nyomozati eljárások nagy ismerője, ezeket évtizedek tapasztalatával fűzi a regénybe. Ismerős a területen, bűnügyi riporterként kezdte. A realizmus iránti igénye az összes mozzanatra kiterjed, nemcsak az utcai akciókra de a bürokrácia taglalásának területére is. Szerencsére előbbiből van több: szemeteszsákokba csomagolt testrészek, lövöldözések és a machinációk mögött álló ismeretlen gyilkos adnak lendületet az öreg profi izgalmas, urbánus krimijének.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.