C-
Darren Shan: A holtak vonulása
Fordította: Sziklai IstvánNyitott Könyvműhely, 2010, 3490 Ft, 450 oldal
Az év végén kiosztottunk olvasónk között megírásra rengeteg könyvet, érkeznek is szép sorban a recenziók. Ma Sütöri László írását ajánljuk.
A holtak vonulása (Ayumarca) volt Darren Shan első kötete, amely a Város trilógia első köteteként jelent meg. 1993-ban, 21 évesen kezdte írni, bevallottan felnőtteknek szánva, csak később fordult a gyerekkönyvek felé. Nem kell nagyon elmerülni az íróról szóló információhalmazban ahhoz, hogy ilyen sorokra bukkanjunk: „az író felnőtteknek szóló könyvei, nem arattak nagy sikert”. A Holtak Vonulása sztorijáról annyit, hogy Capac Raimi megérkezik a Városba, hogy ott gengszterré váljon, miközben próbál saját múltja után is nyomozni és a várost irányító Kardinális titkait is ki akarja deríteni.
Az már néhány oldal elolvasása után tisztán látszik, hogy a szerző vért izzadva próbálja fenntartani azt a légkört, amivel riogatni szeretne minket. Ezt folyamatos keménykedéssel, káromkodásokkal, erőszakkal és szexualitással akarja elérni, amivel nem is lenne semmi gond, ha nem megmosolyogtatóan erőlködve csinálná. Darren Shan kialakulatlan írói technikának további szembetűnő példái azok a részek, amelyekben olyan nők tűnnek fel, akiknek mélyebb kapcsolata is van a főszereplővel, Capac Raimi-vel, ezeket egy merevedéssel küszködő 16 évesként írta meg.
Az író bizonytalanságot teremt azzal is, hogy nem helyezi el a sztoriját térben és időben; csak lóg a semmiben. A regény elején kiderül, hogy a Város, ahol a történet játszódik, inka alapítású, de erről több említés nem esik. Az idővel is hasonló a helyzet: nem lehet behatárolni, hogy mikor játszódnak az események, még arra sem kapunk utalást, hogy az események alatt éppen tél vagy nyár van. A fejezetcímek az inka naptár hónap neveit viselik, de ez sem nyújt semmi támaszt.
A karakterek kidolgozása egyáltalán nem alapos, és ellentmondásokkal találkozunk a regény folyamán kibontakozó cselekedeteik, megnyilvánulásaik során. A főszereplő legtöbbször olyan mondatokat kap a szájába az írótól, amitől egy retardáltnak tűnik, máskor viszont egész okos dolgokat mond. Céljai és kűzdelme nem jelenet akkora értéket, mint ahogy azt az író szeretné beállítani, néha nem is egészen tiszta, hogy miért is kűzd.
Összességében A holtak vonulása Darren Shan egy elnagyolt, kidolgozatlan, korai munkája.