Általános cikkek celeb útikönyv 2007 jaffa

Badárék lenyomják Jappánt

Valuska László | 2007. július 18. |

B-
Badár Sándor-Horváth János: Jappán, Jaffa, Bp., 2007, 2490 Ft.

A szocializmusnak megvoltak a maga nagy, névtelen hősei, akik egyik nap kitalálták, hogy elutaznak Szovjetunión keresztül Japánba, a másik nap el is indultak. Most másodszor mondják el az utazásukat.

De hogyan érkeztek meg? Erről szól a Badár-Horváth-páros Jappán című retró útikönyve, ami nem az országokról akar beszélni, hanem az utazókról, a korról és annak tárgyairól. Mondjuk Széchenyi naplóiban is ezek voltak a legizgalmasabb részek, hiszen kit érdekel a tájleírás?

1987-ben két karatéka, a vasutas Badár Sándor és a nyakigláb Horváth János kitalálták, hogy a harcművészeteket igazán a pörgő rúgás hazájában lehet gyakorolni. Igazuk volt, bár – ennyi spoilert megengedhetünk magunknak – rengeteg áldozatot hoztak ezért a tapasztalatért.

A két utazóhoz néha a Műcsarnok jelenlegi igazgatója, Petrányi Zsolt csapódik, aki 87-ben még fiatal művészettörténészként ment Buddhát nézni. A két haver kalandjából a legjobb filmet lehetne  elkészíteni, ennek elhitetésére elég megnézni a borítón, milyen hülyén néznek ki!

Ha valaki olvasott már Krasznahorkai Lászlót (Északról hegy.., Rombolás és bánat…), akkor tudja, hogyan közelíti meg a magyar ember a távol-keleti kultúrát. Na, Badárék a kultúrák közötti létet máshogy dolgozzák fel, mivel olyan beavatási szertartáson mentek keresztül, mint talán még soha senki. A könyvben jobbnál jobb sztorik vannak a tengeri utazásról, amiben elolvashatjuk minden idők legjobb fosás-hányás leírását, a karate edzések közötti zabálásokat, a Fuji megmászását és azt, ahogy Badár óriási legyezőket lop el a boltból, plusz viccből egy szörföt is.

Egy probléma van a könyvvel, hogy sajnos nem írták meg rendesen, így az egész egy nagy dialógusfolyammá alakult át: ketten húsz év távlatából újramesélik életük kalandját. A hosszú beszélgetés hangoskönyvként talán még jobb lenne, mert nagyon jó szövegük van, de így csak vicces sztorik végtelen sorozata, amit anekdota- vagy viccgyűjteményként lehet igazán használni.

Egy közepesen jó írónak ez lett volna a nagy kiugrási lehetőség, egy jobb filmes pedig blockbustert csinálna belőle. Így két megkülönböztethetetlen beszélővel van dolgunk, csak egy-egy megszólításnál vagy sztoriból derül ki, ki beszél.

Mostanában divat Japánt imádni, úgyhogy minden Kill Bill-buzinak kötelező elolvasnia.

Kapcsolódó anyagok:
Papucsos utazók és az óvszerautumatán hagyott térkép
TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.