Peter Hessler: Kína országútjain, fordította: Lukács Laura
Park Könyvkiadó, 2013, 416 oldal, 3900 HUF
Peter Hessler immáron harmadjára ölti könyv formájába a Kínában átélt kalandjait. A korábbi két műve is hozzáértéséről tesz tanúbizonyságot, Két év Kínában című munkájáért például 2001-ben megkapta Az év legjobb ismeretterjesztő könyve címet. Most Kína országútjain autózva kerülhetünk közelebb az ázsiai országhoz. De hogyan is lehet kiismerni egy olyan országot, ami folyamatos változásban van? Ha távolabbról, messzebbről tekintünk rá.
Első művével szemben Hessler itt nemcsak két év eseményeit veti papírra, hanem nyolc év tapasztalatát. 2001-es kínai jogosítványszerzésétől, a falu modernizálódásán át, egészen 2009-ig, egy kiüresedett gyárépületig. Innen is kirajzolódik, hogy a könyv három nagy fejezetre van osztva, ami jól jellemzi Kína történetét: A fal, A falu, A gyár. A nagy fal, ami hídként szolgál múlt és jelen közt, s ami mellett egyszer falvak sorakoznak, máskor pedig már gyárak tornyosulnak. A nyugati gondolkodásmód számára gyakran furcsának és érthetetlennek tűnhet a keleti életforma. Az író ezért sem elégszik meg a csupasz események leírásával. Törekszik a dolgok mögé látni, történelmi kontextusba helyezni tapasztalatait. Innen is látszik, ha kellő háttér-információval rendelkezünk, következetességre bukkanhatunk, s egy olyan távoli és misztikus országot is kiismerhetünk, mint amilyen Kína.
Az ázsiai ország rohamos fejlődésével is megalapozta a köztudatban betöltött helyét. Hihetetlen mértékben alakul át, miközben az átalakulással járó problémák megvilágítatlanul a háttérben maradnak. Peter Hessler igyekszik a fejlődés tükrében a problémákat is előtérbe hozni, úgy, hogy közben szavai mégsem árulkodnak megvetéstől vagy lekicsinylésről. Törekszik a pontosságra és a hitelességre, ezért - ahogy írja- egyetlen eseményt sem változtatott meg szándékosan. A könyv azonban nem csak események egymásutániságából áll, hanem publikációkból, sőt szakértőktől származó ismeretekkel, és egy nagyon részletes forrásjegyzékkel is ki van bővítve. Utóbbi hasznos lehet annak, aki hasonló témában kutat, vagy bővebb ismeretekre vágyik, de mindez hiába, ha olvasás közben nincs semmi utalás arra, hogy további információkért hátra kellene lapozni. A fordítás egyébként kifogástalan, nagyon jól adja vissza Hessler könnyed, humoros stílusát.
Számos könyv született már Kínáról, de vajon lehet-e még valami újat mondani? Általában a rizs, a kifőzdék, a porcelán, a hamisítványok és a bonyolult írásjegyek jutnak eszünkbe róla, ezért ajánlom a könyvet mindazoknak, akiket ennyi nem elégít ki, s tanúi akarnak lenni egy birodalom újjászületésének. Ahol a tradíció egyszerre van jelen a változással, a múlt megelevenedik, s az az állítás sem lehetetlen, hogy „Az egyik járaton magával Mao Ce-tunggal találkoztam.”
.
Szerző: Fodor Dorina