A szottyos sötétben, a gyerekkor kútjában

Wostry Ferenc | 2010. december 08. |

A+
Douglas Clegg: Álomország

Lap-ICS Könyvkiadó, 1991, 353 oldal

 

A kilencvenes évek eleje a ponyvarajongóknak maga volt a kánaán. Szinte naponta jelentek meg a harsányabbnál harsányabb borítójú műfaji szörnyek, a könyvesek standjain (akkoriban kb. százszor annyi stand volt, mint manapság) szó szerint roskadoztak az eladdig tiltott gyümölcsök: a scifi, a pornó, a kalandregények és a horror dzsuvagyönyörű tömege alatt.

Hogy a fojtogató mennyiségű felhozatal hány százalékának vették meg a tiszavirág életű, általában lenyomozhatatlan székhellyel rendelkező kiadók a jogait, azt fedje balladai homály, főleg mivel ennek utánajárni, ha nem is lehetetlenség, mindenesetre emberpróbáló feladat lenne. Egy biztos: tárgyalt regény magyar változata kalózkiadás, ugyanis magánál a szerzőnél kérdeztem rá, és biztosan állítja, Hungáriába nem adták el a Neverlandet.

Clegg regénye az utóbbi harminc év egyik legjobb horrorja. Főhőse Beau, a tíz év körüli kisfiú, aki népes családjával érkezik vakációzni a fülledt Sirályszigetre. A mátriárka, a vénségesen vén nagymama mindenkibe beleköt, pokollá teszi az életüket, így a felnőttek az italba menekülnek, a gyerekek pedig nekiállnak felderíteni a szigetet. Vezetőjük Beau unokaöccse, Sumter lesz, aki már-már természetellenes módon vonzódik egy elhagyott sufnihoz, amelyben - legalább is ő ezt állítja - egy Lucy nevű isten/szörny lakik, és akit egyre furcsább és betegebb rituálékkal igyekszenek a fiúk meg a lánytestvéreik a való világba belerángatni...

Clegg elképesztő tehetséggel ragadja meg, örökíti meg a gyerekek természetét, személyiségét, perspektíváját. Beau a valósághoz és később az irrealitáshoz való hozzáállása precíz, még akkor is, ha elkerülhetetlenül megfesti a gyermeki ártatlanság - a kettő keveréke olyan fajta bölcsességet eredményez, amely felett a felnőttek szeretnek elsiklani. A gyerekek viselkedése a legkevésbé sem mesterkélt, és Clegg nem romantizálja őket: többüknek a kegyetlenség a lényege, mert Clegg tudja, hogy a civilitás, az tanult tulajdonság - és ebből a tényből burjánzik elő a könyv több borzalmas jelenete is. Ritka, hogy egy író ennyire jól értsen a gyerekalakokhoz, ennyire valósan (kellemetlen lényegükben) vessen papírra kiskölyköket: gondolataik, cselekedeteik egy pillanatra sem tűnnek túlzónak. Száz százalékig valósan cselekszenek, ami a horrort csak sötétebbé teszi.

És a horror az Álomországban több szinten serceg és bőr alá hatol és ott forr tovább. Clegg a sejtetéshez való érzéke, az olvasóra erőszakolt szörnyű érzés, hogy ez az egész nem végződhet jól és semmi lehetőségünk közbelépni, karjánál fogva rángatja a szerencsétlen befogadót a könyv beteg, szutykos mákonyának közepébe. Valahogy semmi nem stimmel: sem a figurákkal, akik első ránézésre normálisnak tűnnek, de biztos, hogy ha a látóterünkön kívül kerülnének, szemünk sarkából egy pillanatig majd torzaknak látszanak; sem a cselekedeteikkel, amelyeket talán valami megfertőz, és ezért abnormálisak, vagy az is lehet, hogy már eleve beteg ez a banda. És mégis, mindenki mögött ott áll a logika: döntéseiket valami őrült ésszerűség vezeti, ami egyrészt jellemükből, másrészt abból adódik, hogy megértjük: ami rájuk vár, az szörnyű lesz, rosszabb mint amit bárki érdemelne - mégis, nem tehetünk ellene semmit: elrendeltetett.

A könyv első felében, mikor Beau először tapasztalja meg, mit is tart Sumter egy ketrecben a sufniban, amit lát, lehet egy gyerek képzelgése, de lehet kézzelfogható, mégis természetfeletti jelenség is. A kétség fátyla széttéphetetlen: nyári délutánok emlékének fülledtségéből és gyermekkori fájdalomból szőtték, és talán csak Beau saját rettegése ültet az agyába álomképeket. Clegg az emlékezés ambivalenciájából könyvnyi dimenziót kreál: az ártatlanság visszanyerésének vágyát, amely áll gyerekkori játékokból és ráébredésekből és igazságokból meg hazugságokból - ezekből varrja a védőhálót, és ezt pettyezi össze, hogy a végén semmi más nem marad, csak a vér.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.