Az okos nő még mindig minimum gyanús

Kiss Orsi | 2014. december 25. |

Elizabeth Gilbert valószínűleg írhat most már akármit, nagy eséllyel egy életen át az Ízek, imák, szerelmek írójaként fogják azonosítani. Ami egy világraszóló gigasiker esetében alapvetően nem baj, miközben az ő részéről is teljesen érthető, ha íróként időről időre kísérletet tesz a róla kialakult kép árnyalására. Tény ugyanakkor, hogy A lélek botanikája nem fogja fenekestől felfordítani az irodalomról eddig vallott nézeteinket. Egy ismeretlenségében is jól ismert szerkezetű, ráérős sztori, melynek cselekménye viszonylag könnyen összefoglalható. Szereplői kis kivétellel egyáltalán nem heroikusak, narratív csúcspontjai alulról böködik az ingerküszöböt, az egész valahogy mégis kerek és sodró lendületű, klasszikus tizenkilencedik századi irodalmi trip, enyhe feminista beütéssel. 

Elizabeth Gilbert: A lélek botanikája

Fordította: Balázs Laura és Dudás Éva, Partvonal Könyvkiadó, 2014, 526 oldal, 2792 HUF

 

Ki akarna regényt írni egy botanikusról? Ráadásul egy olyanról, aki ahelyett, hogy a világ egzotikus vagy veszélyes helyein kutatna ritka növények után, Pennsylvaniában simogat mohákat ráérős idejében? Elizabeth Gilbert hőse egy ilyen nő, egy autodidakta tudós, aki már gyerekkorában latin és görög klasszikusokat idéz, nyolcévesen bárányfejet boncol, a családi vacsoraasztal mellett a kor legokosabbjait hallgatja, majd egész életét arra teszi fel, hogy a különböző mohafajták létét vizsgálgassa. Családi hátteréből kiindulva lehetne akár a környék legkívánatosabb partija is. Self-made man apja, az Angliából áttelepült és a kininkereskedelemből kőgazdaggá lett Henry Whittaker vagyona akár mágnesként is húzhatná a kérőket, hogy ez mégsem így történik, abban szerepet játszhat a lány csúnyasága. Saját apja például ezekkel a szavakkal vigasztalja: „Nem minden, ha az embernek kellemes az arca. Számtalan, szépnek nem nevezhető nő van, aki szerető kapcsolatban él. Gondolj csak anyádra. Sosem volt csinosnak mondható, mégis talált magának férjet, nem igaz? Vagy jusson eszedbe Mrs. Cavendesh, aki a híd mellett lakik! A nő egy igazi madárijesztő, ám a férje mégis elég elfogadhatónak találta ahhoz, hogy hét gyereket kihozzon belőle”.

Szegény lány általános közhangulatán nem javít az sem, hogy örökbefogadott húga, Prudence igazi szépség, a környékbeli férfiak vágyálma, aki azután mégis a sótlan házitanár felesége lesz. A vénlány Alma életében a Nagy Ő végül egy Ambrose Pike nevű grafikus személyében lép be, aki amennyire gyönyörűen tud orchideákat rajzolni, olyannyira idegenül mozog a ráció és a mindennapok világában. A tudós Alma élete javát a pennsylvaniai birtokon éli le, és egy tulajdonképpen nem is annyira váratlan haláleset adja meg a lendületet ahhoz, hogy végre kimoccanjon saját növényi passzivitásából, hajóra szálljon, és ideiglenesen horgonyt vessen Tahiti szigetén. A bűntudat azután térben és lélekben is egészen messzire sodorja.

A lélek botanikája lineáris idővezetésű, klasszikus mese. Egy csendes lázadóról szól, akinek leginkább csak kivételes társadalmi, és főként anyagi helyzete miatt nézik el a kortársak, hogy kilóg a sorból. „Nem akart mást, csak tudni dolgokat, mégis még mindig és most is – ennyi fáradhatatlan kérdezéssel töltött év után – nem tett mást, csak latolgatott és töprengett és találgatott.” A gondolkodó nő a tizenkilencedik század végén még mindig eléggé gyanús, tudományos cikkeit ezért Gilbert hőse A. Whittaker névvel jelenteti meg, melyekre gyakran „Tisztelt Uram!” megszólítású válaszlevelek érkeznek. A megbonthatatlannak tűnő falak azonban nem csak a szélesebb közösségekre, hanem az egészen intim, családi kapcsolatokra is jellemzőek. Gilbert regényében a nagy érzelmi robbanások általában mindig zárt ajtók mögött történnek. Elfojtott vágyait és fantáziáit is egy titkos kamrában éli ki és meg a főhős, aki élete során egyszer akar nagyon szeretni, és viszontszeretve lenni, végeredményben azonban egy tragikus halálesetet, ennek következményeként pedig kalandok egész sorát indukálja ezzel.

Kapcsolódó anyag:

Elizabeth Gilbert: A siker még mindig megfejthetetlen nekem

A regény szinte valamennyi szereplőjére igaz ez a fajta kettősség; a korabeli konzervatív társadalom láthatólag nem tud mit kezdeni azokkal, akik kicsit okosabbak, neuraszténiásabbak, esetleg nagyravágyóbbak az átlagnál. Mindenki igyekszik persze belesimulni a homogén közösségi létbe, a mindennapos mikrolétben azonban (lehet az egy házasság vagy éppen egy eseménytelennek induló fürdőzés) a fenti különbözőségek élesen kiütköznek. A fájdalom, a boldogtalanság és a meg nem értettség ellen küzdve van, aki a tudományba, van, aki az őrületbe menekül, mást pedig csak simán száműznek egy távoli szigetre. A feloldozást és a megnyugvást Alma végül nem a polgárháború szélére sodródott Amerikában, hanem Hollandiában, óvilági családja körében találja meg, amivel Gilbert alapvetően szépen lekerekíti a történetet. A lélek botanikájára általánosságban jellemző egyfajta kerekség: a szereplők kidolgozottak, történet kis amplitúdókkal hömpölyög, a szálak elvarrva, pont és vége. Gilbert belepakolt mindent becsülettel, ami a tizenkilencedik század tudatos nője számára valaha kérdésként vagy kétségként felmerült (vallás, tudomány, férfi és női szerepek változása, gyarmatosítás, a boldogsághoz és boldoguláshoz való jog, stb.), tényleg nagyívű történetet írt, igazi slow novelt, amelynek katartikusnak szánt pontjai azonban inkább csak elmúlnak, és már-már észrevétlenül simulnak bele egy egyediségében is egészen átlagos nő életének mindennapjaiba.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!