A könyv, amitől anyád óva intene

NatashaK | 2010. október 17. |

A-

Christopher Dell: Szörnyek könyve avagy a képzelet állatkertje

Corvina Kiadó, 2010, 192 oldal, 4242 Ft

 

Tudtad, hogy Japánban létezik olyan szörny amely kitakarítja a fürdőszobát, amíg az emberek alszanak? Hogy a kappát leginkább a csupasz fenekünk mutogatásával lehet előcsalogatni a búvóhelyéről és uborkával tudjuk elfogni? És azt, hogy Ariel, a kis hableány ősei nem is voltak olyan szépek és kedvesek, mint azt a Disney-rajzfilmek alapján gondolhattuk?

Hát most már tudod. Christopher Dell ugyanis -mint már előtte oly' sokan- összegyűjtötte és kötetbe rendezte azokat a szörnyeket, melyek a legbizarabb fantáziával megáldott elődeink agyából pattantak ki - legyen szó küklopszról, farkasemberről vagy sárkányról, hogy csak néhányat említsek. A könyv feltűnő és pikkelyekkel borított külseje alapján helyesen sejthetjük, hogy egy rendkívül igényes és a maga nemében hiánypótló kötetről van szó, mivel Dell a többi, mitológia lényeket feldolgozó vetélytársával szemben inkább a szörnyeket ábrázoló képzőművészeti alkotásokat helyezte az előtérbe. Így nemcsak a lények sokszínűségéről kapunk komplex képet, hanem betekintést nyerünk a különböző népcsoportok félelmeibe is.

De felmerül a kérdés, hogy mit tud nyújtani egy olyan ismeretterjesztő kötet, amelyik nem merül bele elég részletesen a témába? Mert hiába van tele a különböző szempontok, például a területi elhelyezkedésük szerint csoportosított szörnyekkel, ha néhol csak pár mondatban ismerteti jellegzetességüket. Rémületes perceket feltehetően csak a kiskorúaknak tud szerezni (akiknek remélem, nem kerül a kezükbe a mű, még megállnának tőle a fejlődésben), mivel "attól ma már nemigen tartunk, hogy hazafelé mentünkben ránk ugrik és fölzabál bennünket egy troll". Szórakozást viszont annál inkább - jó nevetni azokon a sete-suta és idétlen külsejű lényeken, amiket a túl sok szabadidővel rendelkező őseink találtak ki.

Ezt az érzést pedig csak tovább fokozza a kötet a nyelvezete, amely a közérthető történelemkönyv és a vicces hangulatú mesélés között ingázik. A legnagyobb erénye azonban az, hogy képes felkelteni az olvasó érdeklődését a téma iránt - a szörnyek csoportosítása megtörtént, Dell pedig egy jó kis túrát szervezett a képzeletbeli állatkertbe. Ha betekintést szeretnél nyerni közéjük, tökéletes választás a könyv, ha pedig többet szeretnél tudni róluk, kénytelen leszel még jobban belemerülni a mocsaras és titokzatos világba.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.