A-
Tim Powers:
Ismeretlen vizeken
Fordította: Tamás GáborGalaktika könyvek, 2011, 416 oldal, 2990 forint
"A Johnny Depp főszereplésével készült nagysikerű A Karib-tenger kalózai 4 lélegzetelállítóan izgalmas könyveredetije!" - harsogja a kötetre kötözött, színes reklámszalag, de a hangzatos állítás csak részben igaz. Bár Tim Powers kalandregényében valóban az Ifjúság forrását kereső Feketeszakáll az egyik főszereplő, akárcsak Johnny Depp negyedik kalózos filmjében, a helyzet az, hogy a Karib-tenger franchise többi közkedvelt epizódjához is innen lopták a hozzávalókat. Az élőholt legénységtől a néger vudumágusokon és a sötét praktikákkal mozgatott vitorlásokon át a fiatal és naiv főszereplőig, aki sok viszontagság után a Karib-tenger leghíresebb kalóza lesz, természetesen egy nő miatt.
Ja, hogy ez mind benne volt már a Monkey Island-játékokban is? Persze, mivel Ron Gilbert maga vallotta be: Powers 1987-ben megjelent regénye volt a kedvenc kalózos olvasmánya, azokban az időkben, amikor egy új kalandjátékon agyalt az Utolsó kereszteslovag point&click változatának programozásakor.
De ki ez a fickó, aki ennyire profin házasítja össze a fantasy és a horror műfajok legnagyobb kliséit, a gonosz mágust meg a csoszogó zombit az Errol Flynn-féle romantikus-kartácstüzes kalózfilmes zsánerrel és a Dumas-regények világát idéző, csilláron lengedező hősökkel? Tim Powers Philip K. Dick és a Szárnyas fejvadász 2-t megíró K. W. Jeter régi író- és harcostársa, és már a 70-es évektől jellemző volt rá, hogy a valódi történelmi személyek (Coleridge, Byron, Einstein vagy Chaplin) kalandjait mágiával és okkultizmussal tegye még izgalmasabbá. Magyarul pont 10 éve olvashattuk tőle az Annubisz kapuit, amit sokan annak ellenére steampunk regénynek mondanak, hogy punkot csak nyomokban, steamet pedig egyáltalán nem tartalmaz - de ezt majd részletesen megtárgyaljuk egy újabb Valhalla-posztban.
Az Ismeretlen vizeken természetesen nem csak amiatt zseniális regény, mert az itt felvonultatott ötleteket két sikerszéria is újrahasznosította. Powers mindig jó érzékkel választja ki főszereplőnek egy-egy korszak legizgalmasabb valós személyeit: karibi történetében Feketeszakáll mellett olyan legendás tengeri martalócok tűnnek fel epizódszerepekben mint, Stede Bonnett vagy Ann Bonny (a leghírhedtebb női kalóz). Bónuszként pedig a ponyva műfaj legelcsépeltebb kliséiből (megbosszulni a szeretteink halálát, megmenteni a nőt, legyőzni a halhatatlanságra törekvő zsarnokot, stb.) is képes kihozni a maximumot.
Mert valljuk be, az Ismeretlen vizeken minden olvasmányossága és ötletessége ellenére is csak egy hagyományos swashbuckler történet. A vagyonából kiforgatott, naiv és menthetetlenül tisztességes angol fiú, John Chandagnac a mutatványos apját tönkre tévő, gonosz nagybácsi felkutatása miatt utazik Európából az Újvilágba. Természetesen már az első fejezetben megcsáklyázzák hajóját a kalózok, és nekiszegezik a kérdést: beáll Philip Davies és a többi rovott múltú martalóc közé, vagy a cápákkal vacsorázik? Johnnak bűzlik az egész, mégis a kalózokkal tart a New Providence-i bűntanyájukra, hiszen csak így tudja kiszabadítani a társasághoz csapódott ördögi varázsló, Benjamin Hurwood lányát, Beth-t az apa fogságából. És nem mellesleg meg kell akadályoznia Feketeszakáll rémuralmát egy olyan karibi szigetvilágban, ahol a világ legtermészetesebb dolga, hogy a hajókon szolgáló, tagbaszakadt néger vudu mágusok akkor is tovább sétálnak, ha az imént döfte őket keresztül egy letört árboc.
A fordulatokban és tengerész szakkifejezésekben tobzódó regény kiváló nyári strandolvasmány, köszönhetően Powers gördülékeny narrációjának és az ügyes fordításnak. A kalóztémában már veteránnak számító (lásd: Hét tenger) Tamás Gábornak nem volt könnyű dolga a Chandagnack-Shandy Jack pároshoz hasonló, félrehallásos kalózszlenggel, de ezek többsége ugyanolyan frappáns lett magyarul, mint a főhős Chandagnac-Sanda Jack szójáték mentén eltorzított magyar neve. Az Ismeretlen vizeken minden Monkey Island-és Karib-tenger kalózai-rajongónak kötelező vétel!