Csukás István nevéhez olyan művek fűződnek, mint a Mirr-Murr, a kandúr, a Keménykalap és krumpliorr, a Festéktüsszentő Hapci Benő vagy a Süsü, a sárkány. Utóbbi mesehős feltűnik az új online rádió logójában és szignáljában is.
A Csukás Meserádió célja egy értékközvetítő, érzelmi biztonságot nyújtó, ugyanakkor szórakoztató médiatér megteremtése, amely egyben edukatív online rádióélményt kínál a kisgyermekes családoknak.
A mesék felnőttként is fontosak
„A mese benne van az egész életünkben, és a mese akkor válik igazán fontossá a gyerekek életében, amikor felnőttek lesznek” – mondta az MTI-nek Bodrogi Gyula, akinek a neve mind a mai napig összeforr Süsü karakterével.
A meserádió kínálatában ezért természetesen kiemelt szerepet kapnak a magyar mesék, illetve olyan máshol nem elérhető, az MTVA Archívumából származó tartalmak, amelyek kifejezetten gyermekeknek szólnak. Így hallhatók lesznek a Csukás Meserádió műsorán meseklasszikusok olyan művészek előadásaiban,
akiket ma már csak archív anyagokból ismerhet meg a felnövekvő generáció.
Változatos adás
Az új gyerekrádió műsorában megtalálhatók a saját gyártású, reklám- és erőszakmentes, környezettudatosságra nevelő gyerektartalmak, továbbá gyermekdalok, hangjátékok, mondókák, versek, klasszikus zenei „kakaókoncertek”, amelyek lehetőséget teremtenek a közös, családi rádióélményre.
Milliók nőttek fel a meséin
Csukás István a 2020. február 24-én bekövetkezett haláláig írt, dolgozott. Amikor 2018-ban otthonában meglátogattuk, ezt mesélte: „Tele vagyok tervekkel, van munka és inspiráció bőven. Soha nem unatkoztam, mindig örömet találtam a gyerekirodalomban szakmailag, és segített teljes életet élni is. Elképesztő hitet kap az ember, amikor gyerekekkel találkozik, ők még tényleg fantasztikus közönség. Ha egyáltalán kérek valamit a sorstól: időt.
Mert a többi már megvan.”
Csukás István 1936. április 2-án született Kisújszálláson: fiatalon hegedűművésznek készült, majd költőként kezdte irodalmi pályafutását, hírnevet és népszerűséget pedig a gyerekeknek szóló művei hoztak neki.
Valószínűleg nincs olyan magyar gyerek, szülő vagy nagyszülő, aki ne találkozott volna a meséivel, amelyekből számos rajzfilmsorozat, bábjáték, színpadi előadás, film készült.
Szövegei szállóigévé váltak könyveit otthon és az iskolákban is olvasták.
Már életében elneveztek róla egy általános iskolát (Teskándi Csukás István Általános Iskola) és egy színházat (Balatonszárszói Csukás Színház). De létezik Pom Pom Játszótér, Mirr-Murr Bölcsőde, és Csukás István-díj is.
A szeptember 1-jén indult Csukás Meserádió pedig ide kattintva hallgatható, illetve iOS és Google Play áruházban letölthető applikáción keresztül is elérhető.
Forrás: MTI
Nyitókép: Valuska Gábor