Új könyvvel jelentkezik Pynchon?

.konyvesblog. | 2013. január 07. |

Thomas Pynchon jó eséllyel előbújik a csigaházából, és ha meg nem is mutatja magát az Egyesült Államok (és talán a világ) legrejtőzködőbb írója, de talán egy új regénnyel megörvendezteti rajongóit. A sok „ha” és „talán” azért indokolt, mert a hír egy amerikai kritikus, Ron Charles tweetje nyomán röppent fel, aki azt írta, hogy a Penguin idén ősszel adja ki Pynchon új regényét Bleeding Edge címmel. Bár a szerkesztőként is dolgozó Charles váltig állította, hogy a Penguinnél két forrása is megerősítette az információt, a kiadó hivatalosan még nem jelzett semmit.

Nem ez az egyetlen híresztelés, amely felröppent Pynchonnel kapcsolatban: ugyancsak a napokban lehetett arról olvasni, hogy az író Paul Thomas Anderson rendezővel (Vérző olaj, The Master) közösen dolgozik azon a forgatókönyvön, amely a szerző Inherent Vice című regényén alapul. (A könyvből 2011-ben a Tiszatáj közölt egy részletet Széky János fordításában.) A rendező azonban nem kívánt beszélni arról, hogy Pynchon milyen formában vagy mértékben vesz részt a munkálatokban, ha egyáltalán.

Érdekesség, hogy a 2009-es megjelenésű Inherent Vice promóciós videóját Thomas Pynchon maga narrálta, igaz, az arcát ezúttal sem láthatták a rajongók, az azonban bizonyossá vált, hogy igazán kellemes hangja van.

Pynchon legendásan távol tartja magát a nyilvánosságtól (a róla készült néhány ismert fotó is egészen fiatal korában készült róla), így arra nem lehet számítani, hogy ő maga bármilyen kommentárt is fűzne a fenti híresztelésekhez. Az író a hatvanas évek óta publikál, Súlyszivárvány című regényét 1974-ben az Egyesült Államok legrangosabb könyves díjával, a Nemzeti Könyvdíjjal tüntették ki, Pynchon neve pedig azóta is minduntalan feltűnik a Nobel-várományosok listáján.

Forrás: Huffington Post, Los Angeles Times

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.