Tar Sándor hibái a vásznon is jól mutatnak

.konyvesblog. | 2014. november 18. |

tarterasz.jpg

Bemutatták Hajdu Szabolcs új filmjét, a Délibábot, melynek főszerepében Jim Jarmusch kedvenc színésze, Az irányítás határaiból ismert Isaach de Bankolénak gyűlik meg a baja a fucking pusztával. Természetesen ebből a moziból sem maradhatott ki Hajdu múzsája és felesége, a csodás Török-Illyés Orsolya. 

Mióta Molnár György először vitte vászonra Tar Sándor élesre csiszolt, savanyú szagú világát (Egyszer élünk), azóta egyre több rendező gondolja úgy, hogy a rideg Tar-univerzum a legjobb díszlet egy rövid- vagy egy nagyjátékfilmhez. Gothár Péter (A leghidegebb éjszaka), Mispál Attila (A fény ösvényei), és a filmjével Cannes-t is megjárt Nagy Dénes után (Lágy eső), most az egyik legjobb magyar filmrendező, Hajdu Szabolcs fordult Tarhoz ihletért. Felcsapta 2003-ban megjelent elbeszéléskötetét, A térkép szélént, ellapozott egészen a Ház a térkép szélén című novelláig, és szélesvásznú pusztawesternt rendezett belőle. A novellát ITT tudod elolvasni.

Tar történetében a börtönből szabadult Mikos kerül egy hortobágyi libatelepre, ám a világból való kiszakadásnak ára van. Hamar rájön, hogy nem ért véget a rabsága, és Petáknak, a telep kiskirályának csicskája lesz. „„Lehetne rosszabb is, gondolta, de akkor már nagyon rossz lenne.” Hajdunál egy bundabotrány elől menekülő elefántcsontparti focista kerül a rabszolgatartók kezére. Peták helyett a román Cisco vezeti a telepet, és bár senki nem akar ’A’ betűt vésni az arcába hálául, a nyomor és a kilátástalanság ugyanaz. Na meg a libák.

Hajdu néha betűre pontosan idézi Tar prózáját, ám a kósza numera, és az elcsalt kártyajáték helyett egy tragikus kisvasutazással vezeti fel Francis/Mikos történetét. A Délibáb alig hasonlít az előző filmjeire, de ha nem számítunk sztorizásra, akkor könnyen magával ragad a végtelen látóhatár, és a szereplők alakja mögött felsejlik a Tar Sándor-i nyomorúság. Ha szereted a klasszikus westernkellékeket (ti. látványos belépő a helyi csehóba, leszámolás, naplementébe lovaglás), és látsz valami taszítóan gyönyörűt Tar prózájában, akkor nem fogsz csalódni, ha viszont rosszul vagy a lassú, szimbolista alkotásoktól, akkor inkább nézd meg újra a Tamarát.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.