Sikerkönyveket pontozott le Rushdie

.konyvesblog. | 2015. április 07. |

(Kép forrása)

Salman Rushdie megint nem bírt lakatot tenni a szájára, ezzel pedig felettébb kínos helyzetbe hozta magát. Az történt, hogy a Goodreads nevű oldalon könyveket osztályozott, és közülük több körülrajongott szerző művét alaposan lehúzta. Kingsley Amis Szerencsés flótás című regényére így egy csillagot bírt adni, míg Harper Lee Pulitzer-díjas alkotása, a több alkalommal is minden idők egyik legjobb regényének kikiáltott Ne bántsátok a feketerigót mindössze három csillagot érdemelt ki nála.

Amikor más olvasók magyarázatot követeltek tőle, Rushdie mereven elzárkózott attól, hogy megindokolja döntését. Közölte, hogy nagyon ügyetlen a közösségi média világában, és ő azt hitte, hogy ezeket az értékeléseket csak a honlap üzemeltetői látják, és nem gondolta, hogy nyilvánosak lesznek. Hogy Kingsley Amis könyvét nem szereti, azt nem is tagadta, ugyanakkor nem érezte szükségét, hogy megindokolja vagy megmagyarázza, hogy miért érez így. Később, az Independent vasárnapi kiadásának azt mondta, hogy csak hülyéskedett, kísérletezgetett az oldallal, és arra kért mindenkit, ne vegyék komolyan az értékeléseit.

Nem mindenkit húzott azonban le Rushdie, F. Scott Fitzgeraldtól A nagy Gatsby vagy Evelyn Waugh Egy marék por című könyvei öt csillagot kaptak tőle. Szintén a legmagasabb értékelést kapta a Nobel-díjas V. S. Naipaul a Mr. Biswas háza című könyvéért, ami csak azért érdekes, mert a két író évek óta nincs jóban egymással. Naipaul korábban például kijelentette, hogy nincs ideje elolvasni Rushdie könyveit, a Sátáni versek miatt az íróra kimondott fatvát pedig "az irodalomkritika extrém formájának" nevezte.

Forrás: Independent

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.