Hírek díj 2008 rotary

Rotary Irodalmi Díj - megvan az első három esélyes

.:wendy:. | 2008. szeptember 30. |

A Rotary Irodalmi Díj kuratóriuma a New York Kávéházban tartott sajtótájékoztatón bejelentette az idén első alkalommal kiosztásra kerülő, legnagyobb összegő pénzjutalommal járó (3 millió forint) irodalmi díj első három helyezett kötetének címét.

Lakatos Jenő, a Rotary magyarországi kormányzója, Sterk Péter, a RID Alapítvány elnöke és Sumonyi Zoltán, a RID Kuratóriumának elnöke a sajtótájékoztatón méltatták a jelölt műveket valamint a díj szellemiségéhez kapcsolódva kifejtették: meggyőződésük, az irodalom lehet az egyik legerősebb segítő kapocs, amellyel átmenthetők és megmenthetők azok az értékek, amelyek egyre inkább sajnos eltűnőben vannak a mai világból.

A versenyben lévő nyolc kötetből ( Az egyetlen lehetőség – Lator László, Bolondok tornya – Schein Gábor, Hajnali csillag peremén – Kovács András Ferenc Idegen testünk– Závada Pál, Laboda – Latzkovits Miklós, Spanyol menyasszony – Lovas Ildikó, Te mire gondolsz közben? – Csukás István, (vissza)galopp – Aczél Géza) a titkos névsorú szakmai zsűri szeptember 30-ra választotta ki azt a három művet, amelyek tovább versenyezhetnek a díjért. A zsűri konkrét szempontrendszer alapján értékelte a műveket, így jött létre a hármas rangsor. A zsűri valószínűleg direkt figyelt arra, hogy minél több műnem legyen szerepeltetve az esélyes kötetek között, így esett a választás egy verseskötetre, egy verses regényre és egy regényre.

Az első három helyezett könyv tehát a zsűri szavazainak mennyisége alapján csökkenő sorrendben:

1. Lator László: Az egyetlen lehetőség
2. Schein Gábor Bolondok tornya
3. Závada Pál Idegen testünk
 

forrás: litera

Korábban a Rotary Irodalmi Díjról

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.