Román írók tiltakozásul nem utaznak a párizsi könyvvásárra

.konyvesblog. | 2013. március 20. |

Több neves román író lemondta a részvételt a pénteken kezdődő párizsi könyvvásáron, ezzel tiltakozva a Román Kulturális Intézet (ICR) jelenlegi vezetősége ellen.

A párizsi könyvvásár, a Salon du Livre március 22-től 25-ig tart és Románia az egyik díszvendég. Mintegy harminc román írót hívtak meg a francia fővárosba, de közülük néhány, köztük a világszerte ismert Mircea Cartarescu lemondta a meghívást. Hasonlóan döntött Andrei Plesu esszéíró, Gabriel Liiceanu filozófus, aki az egyik legismertebb román kiadó, a Humanitas igazgatója, valamint Neagu Djuvara történész.

Cartarescu nem indokolta meg döntését, csak annyit közölt, hogy később sajtóközleményben fejti ki álláspontját. Korábban Andrei Marga, az ICR tavaly nyáron kinevezett elnöke egy televíziós műsorban azt mondta Cartarescuról, hogy az intézet előző vezetése előnyben részesítette, és indokolatlanul sok könyvét fordíttatta le különböző nyelvekre.

Liiceanu a Hotnews.ro portálnak kifejtette: azért utasította vissza a párizsi részvételt, mert az ICR olyan írókkal egészítette ki a szervezők által javasolt meghívott szerzők listáját, akik már a jelenlegi "romániai politikai leszámolásokat" tükrözik.

Tavaly júliusban kétszáz értelmiségi - köztük az egyaránt irodalmi Nobel-díjas svéd Tomas Tranströmer és a román származású német Herta Müller - nyílt levélben fordult a román kormányhoz. Ebben azt kérték, hogy a Román Kulturális Intézet a szenátus alárendeltségéből kerüljön vissza a román elnöki hivatalhoz. A román művészek bírálták, hogy az ICR feladata a jövőben "a nemzeti önazonosság megőrzése" lesz, például a diaszpórában, miközben szerintük a román művészek külföldi népszerűsítésével kellene foglalkoznia.
A kulturális intézet körüli viták azt követően kezdődtek el Romániában, hogy a Victor Ponta által vezetett balközép kormány hatalomra került, és leváltotta az intézmény éléről Horia Roman Patapievici-et, akit Traian Basescu államfő nevezett ki 2005-ben.

(MTI)

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.