Hírek 2008

Reggeli hírkörkép

Könyves Magazin | 2008. július 23. |
  • Evelyn Waugh nagyszerű regényét, a Brideshead Revisitedet végre megfilmesítették, a regényből 27 évvel ezelőtt készült tizenegy részes tévésorozat máig népszerű, remélhetőleg a film is hasonló utat jár majd be. A tévéváltozatban Jeremy Irons volt a főszereplő, helyét most a Parfümből ismert nagy kedvencünk Ben Whishaw veszi át. Itt nézdheted meg a film előzetesét.

    Evelyn Waugh (aki - egyeseknek meglepő lehet - de különös neve ellénére férfi volt) a huszadik század angol regényirodalmának egyik legismertebb képviselője volt D. H. Lawrence, E. M. Forster vagy Virginia Woolf mellett. Akárcsak Forster, ő is rengeteget utazott, külföldön és hazájában egyaránt a Brit Világbirodalom hanyatlásának jelei ragadták meg szatirikus fantáziáját. Brideshead Revisited (Brideshead újra) című regényében a viktoriánus regény kliséinek lerombolását és a begyöpösödött birodalmi erkölcsökkel való szakítást mutatja be egy arisztokrata család fiatal tagjainak furcsa kalandjain keresztül.

     
  • 1941. augusztus 7-én készítette Hans Fallada azt a kéziratot, amelynek történetét a 60-as évektől napjainkig áthatolhatatlan homály fedi számol be a hírről a FAZ. Idén újra felbukkant az eddig publikálatlan elbeszélés, április 11-én meg is vette a Hans-Fallada-Archívum egy árverésen. A kéziratot július 18-án mutatták be a 18. Hans-Fallada-napok keretein belül, Carwitzban, ahova a szerző rendszeresen visszavonult alkotni. A szöveget Fallada vélhetően megbízásból írta, levelei alapján vagy a „Signal”, vagy a „Das Reich” újságoknak szánta, azok oldalain azonban soha nem jelent meg. Az elbeszélésben sok az önéletrajzi párhuzam, sőt, a Decameron kerettörténetére emlékeztető írás egyik szereplője maga az író lehet. A link alatt megtalálható az elbeszélés teljes szövege.

     
  • Megjelent a Hungarian Quarterly legújabb száma, amelyet bátran ajánlhatjuk külföldi ismerőseinknek, mert Jónás Tamás és Vida Gábor versei mellett a közelgő Krúdy évforduló alkalmából a kiadványban angolul olvasható Krúdy novella és Szegedy- Maszák Mihály tanulmánya a szerzőről.

     
  • Nagyon érdekes olvasmányokra bukkanhatunk, ha mostanában Berlinben járunk. A Welt cikkéből kiderül, hogy a Karl-Bonhoeffer Ideggyógyintézet nyilvánosságra hozta százezer beteg aktáját az 1880 és 1960 között ott kezeltek közül. Többek közt Klaus Kinski, zseniális német színész is ezen a klinikán „pihente ki” fiatalkori dühkitöréseit, amit 1880 körül egyébként még nemes egyszerűséggel „Städtische Irren- und Idiotenanstalt zu Dalldorf”-nak hívtak (szabad fordításban: Dalldorf városának tébolydája és idióták háza).

    Betekintést kaphatunk a szigorúan tudományos kezelési eljárásokba is, a szkizofréniát és a depressziót például inzulininjekciókkal kezelték, aminek következtében kóma közeli állapotba kerültek a betegek, a melankóliát ópiummal kúrálták, a szifiliszt maláriával.

    A szabályok szerint a betegakták tíz évvel a páciensek halála után hozhatók nyilvánosságra.

     
  • Egy Irakot megjárt amerikai katona nem néma szemtanúja a háborúnak, mint sok társa, hanem versekben írja le élményeit. Brian Turner hét évig szolgált a hadseregben, Irak mellett megjárta Bosznia Hercegovinát is. Kötete, Here, Bullet címmel három éve jelent meg. Itt olvasható és meghallgatható három Irakról szóló verse saját előadásában.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél