A legjobb Oscar-jelölt könyvek

.konyvesblog. | 2014. március 02. |

Könyörtelen rabszolgatartók, élre vasalt yuppie-k és szomáliai túszdráma is került tavaly könyvek lapjairól a vászonra. Hamarosan kiosztják az Oscar-díjakat, úgyhogy összeszedtük a legjobb adaptált forgatókönyv kategória jelöltjeit, vagyis a filmeket, amikre azt mondhatjuk, könyvben jobb volt.

twelve-years-a-slave-book-cover-01-379x600.jpgSolomon Northup történetét, a 12 év rabszolgaságot Steve McQueen vitte vászonra, és adott ezzel nemcsak egy nagyon erős történetet, de egy új divatikont is a világnak. Northup szabad emberként született New Yorkban, ám 1841-ben elrabolták Washingtonból és 12 évig dolgoztatták rabszolgaként. 1853-ban szabadult a louisianai Red River melletti gyapotültetvényről, visszaemlékezései pedig még abban az évben megjelentette egy New York-i kiadó - nem sokkal Harriet Beecher Stowe regénye, a Tamás bátya kunyhója után. McQueen filmje előtt a kritikusok is megemelték a kalapjukat, a Guardian újságírója például úgy kezdte a kritikáját, hogy bár neki nem tiszte megmondani, hogy melyik filmre üljön be az olvasó, és melyikre ne, ha csak egy kicsit is érdeklődik a mozi, a gazdaság, a történelem vagy az irodalom iránt, akkor ezt az alkotást látnia kell. Mások sokkolónak, fizikailag és egzisztenciálisan klausztrofóbnak, ám nagyon fontosnak találták, és arra figyelmeztettek, hogy a könyvben még több horrorral találkozhat a gyanútlan olvasó. (Bár a sztori alapján, és a film láttán ez már senkit sem fog meglepni.) Northup könyvében néhány szereplő sokkal vidámabb, vagy épp kevésbé kegyetlen, mint a filmben, a legerősebb jelenet pedig a rabszolgák karácsonyáról mesél, az egyetlen időszakról, amikor pár napig nem kell a földekre menniük. A memoárnak nem a McQueen-mozi az első adaptációja, 1984-ben már készült belőle egy tévéfilm, ám azt nem jelölték kilenc kategóriában (köztük a legjobb film, a legjobb színész, vagy a legjobb női és férfi mellékszereplő) Oscarra.

733875.jpgEgyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy Jordan Belfort nevű fiatal bróker. Ez a fiatal bróker még annál is gyorsabban tudta költeni a pénzét, mint ahogy megkereste. Szórta luxusautókra, jachtokra, nőkre és drogokra, és felépítette fele királyságát, melynek fő stratégiai pontja nem volt más, mint a Wall Street. A „pocsolyaféreg” perspektívájából induló legkisebb szegénylegény sztorija végül nem a királylány kezével ért véget, hanem húsz hónap letöltendővel a rácsok mögött. Belfortot csalás és pénzmosás gyanújával csukták le 1998-ban, történetét pedig szabadulása után két memoárban is papírra vetette. A Wall Street farkasa és a Catching the Wolf of Wall Street óriási siker lett, a Warner pedig lenyomta a Paramountot a megfilmesítéséért vívott csatában. Martin Scorsese kedvencére, az örök második Leonardo DiCapriora osztotta a főszerepet, filmjük pedig további egymillió dollárral gazdagította Belfortot. Ha rosszul vagy a beképzelt yuppie-któl, akik néhány köteg zöldhasúért még a saját anyjukat is eladnák, akkor se a könyv, se a film nem neked való.

6791212.jpgMartin Sixsmith The Lost Child of Philomena Lee című könyve is igaz történeten alapul. Sixmith és Philomena közös története egy 2004-es szilveszteri bulin kezdődött. Az újságíró egy véletlen találkozásnak köszönheti, hogy rábukkant az ír tinédzser sztorijára, aki az ötvenes évek Írországában esett teherbe. (A teljes sztorit 2009-ben írta meg a Guardiannak.) A bukott nőnek kikiáltott lányt kolostorba küldték, gyermeke pedig az egyház jóvoltából amerikai nevelőszülőkhöz került. A lányt arra kényszerítették, hogy aláírjon egy nyilatkozatot, amelyben kijelenti, sosem próbálja kideríteni, mit tett az egyház a gyerekével, ám az anya nem adta fel, és ötven évig kereste a fiát. A fiú közben republikánus politikussá cseperedett, akinek nemcsak homoszexualitását, de azt is titkolnia kellett, hogy HIV pozitív. Ő is megpróbált anyja nyomára bukkanni, de a kolostorban, ahol született, megtagadták a tájékoztatást. Anya és fia történetéből Stephen Frears forgatott papírzsebkendőt igénylő melodrámát. Mielőtt elkezdődött volna a forgatás, a főszerepet alakító Judi Dench együtt ebédelt az igazi Philomenával, a kész film láttán pedig nagyon büszke volt rá, hogy a részese lehetett. A színésznő szerint a film tökéletesen követi a könyv történetét, és egyáltalán nem vádolható egyházellenességgel. Nem is vállalta volna a szerepet, ha az egyházat kizárólag negatív színben tüntetik fel a vásznon.

Richard_Phillips_-_A_Captain's_Duty_Somali_Pirates,_Navy_SEALS,_and_Dangerous_Days_at_Sea.jpegBátorság példaként szolgáljon minden amerikainak, mondta Barack Obama Paul Greengrass filmjének, a Phillips kapitánynak főszereplőjéről, Richard Phillips-ről. A kapitány hajóját 2009-ben kalózok támadták meg Szomália partjainál, a férfi pedig, hogy mentse a legénységét, saját magát ajánlotta túsznak. Mivel a filmet a legjobb adaptált forgatókönyv kategóriában is jelölték, nem túl nagy spoiler, hogy a kapitány túlélte a kalóztámadást, és Stephan Talty közreműködésével 2010-ben megjelentette A Captain's Duty: Somali Pirates, Navy SEALs, and Dangerous Days at Sea című könyvet. Greengrass filmjében Tom Hanks bújt a hős tengerész bőrébe, és hozta össze úgy a tavalyi év egyik legfeszesebb, legizgalmasabb alakítását, hogy a sztori végkifejlete senki előtt nem volt titok, aki tudja, hogy működik a Google.

 

 

Bár mindannyiunk kedvenc szerelmespárja, Céline és Jesse nem könyvfigurákként kezdte, a kategória ötödik jelöltje mégis a rohmeri iskolát követő Mielőtt éjfélt üt az óra lett. A szerelmesek alakjának megformálásában Richard Linklater rendezőt az amerikai írónő, Kim Krizan segítette.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.