Orwell még mindig sokat tud mondani

.konyvesblog. | 2013. január 29. |

Alig 46 évet élt, művei azonban a mai napig hivatkozási alapnak számítanak. Júniusban lesz 110 éve, hogy megszületett George Orwell, akinek személye és munkássága Ralph Steadman grafikust már többször is megihlette.

Itthon 2006-ban jelent meg az Állatfarmnak az a kiadása, melyet Ralph Steadman illusztrált. A művész, korábban Hunter S. Thompson állandó alkotótársa, most néhány grafikát a Guardian rendelkezésére bocsátott, köztük egy olyat, amely az írót saját „101-es szobájával” (egy patkányokkal teli ketreccel) ábrázolja.

Orwell a legnagyobbakra is hatott: a kanadai Margaret Atwood ebben a cikkben például arról mesél, hogy milyen felkavaró élmény volt számára, amikor alig kilencévesen a kezébe került az Állatfarm, és felidézi azt is, hogy a valódi 1984 egészen különleges év volt a számára, hiszen ekkor kezdte el írni – később világhírűvé vált – disztópiáját, A szolgálólány meséjét. Más miatt is fontos volt számára ez a regény: Atwood szerint ugyanis addig a disztópiák többségét férfiak írták, férfiszemszögből, ő azonban azt próbálta megragadni, milyen lehet egy ilyen világ az 1984 női szereplője, Julia szempontjából.


Nagy-Britanniában egyébként a következő hetekben-hónapokban számos alkalommal és formában emlékeznek majd az íróra és műveire. Január 21-én (ez az író halálának a napja) például Orwell-napot tartottak, a Penguin új köntösben kiadja a leghíresebb könyveit, és a BBC Radio is számos alkalommal műsorra tűzi műveit.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.