Nietzsche kiütötte Schillert

Könyves Magazin | 2010. április 06. |

Úgy tűnik, a német kulturális újságírók szabadidejükben a Facebookon szörfölnek, és pihent pillanataikban azt számolgatják, hogy melyik német írónak hány rajongója van. A hamburgi Zeit magazin internetes kiadásában összeállították a Facebook-felhasználók körében legnépszerűbb német írók listáját. Az abszolút győztes Nietzsche lett, a maga 150.000 rajongójával, őt követi Hermann Hesse 38.203 rajongóval, a virtuális dobogó harmadik fokán pedig Goethe áll, több mint 23.000 rajongóval. A sorban őt követi Thomas Mann körülbelül 10.000 rajongóval. Hozzájuk képest Günter Grass-ért 1848-an, míg Schillerért csupán 1368-an rajonganak a Facebookon. Kleist egyelőre 951 rajongónál tart. Csak összehasonlításul: Nietzsche a Facebookon, még mindig háromszor olyan népszerű, mint a Bayer München. David Hugendick, Zeit újságírója mindezek után azt javasolja a tanácstalan könyvkereskedőknek, hogy ha könnyen és olcsón föl akarják mérni a valós olvasói igényeket, akkor tájékozódjanak a Facebookon.

A németek mintáját követve, mi is szétnéztünk Facebookon a magyar írók háza táján. A jelenlegi állás szerint a legtöbb rajongója Radnóti Miklósnak van, egészen pontosan 4077, de Rejtő Jenő sem panaszkodhat a maga 3319 rajongójával. József Attila duplán népszerű, mert ő két népes rajongói klubot is magának tudhat, az egyik fan-clubja 3080 tagot számlál, a másik 1223-at, ami azoknak jött létre, akik április 11-én, a költészet napján, azaz József Attila születésnapján, nem politikai pártokra, hanem József Attilára szavaznak. Népszerű írónak számít még a felhasználók körében Ady Endre (2907 rajongó), Szerb Antal (2077), Kosztolányi Dezső (2040), Weöres Sándor (1734), Örkény István (1602), Márai Sándor (1303), Karinthy Frigyes (980), Wass Albert (890), Lázár Ervin (815), Pilinszky (604), Ottlik (313), Kányádi (205). Száz körüli, vagy száz fő alatti Csáth Géza, Petőfi Sándor, Kassák Lajos, Varró Dániel, Jókai Mór, Mikszáth Kálmán, Füst Milán, Szabó Lőrinc, Karafiáth Orsolya, Kertész Imre, Tóth Árpád, Csokonai Vitéz Mihály rajongói klubja. A nagy magyar írók közül a virtuális sereghajtó Babits Mihály, mindössze 35 rajongóval. Viszont számos magyar író még nincs fönt a közösségi portálon, például Arany Jánosnak hosszas keresés után sem jutottunk a nyomára, és Janus Pannonius-fanokat sem találtunk. A Móricz Zsigmond Körtérért igen, de magáért Móricz Zsigmondért nem lehet rajongani. Mészöly Miklósnál, Balassi Bálintnál, Berzsenyi Dánielnél, Juhász Gyulánál, Vörösmarty Mihálynál sincs semmi, és Krúdy Gyulának sincs nyoma. Ha tehát valaki épp olyan kedvében lenne, hogy irodalmi rajongói klubot alapítana, kiaknázatlan lehetőségek tárháza a Facebook. Egyébkén a Könyvesblogot és a Literát is megtalálhatjátok a népszerű közösségi portálon.

/Hercsel Adél/

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.