Nem kidobni, szobrászkodni!

.konyvesblog. | 2012. augusztus 08. |

Megunom, odaadom, kidobom, hagyom lazán porosodni, unalmamban a hátsó sorba eldugom, vagy elviszem az antikváriumba, mert vehetek belőle egy zsemlét a sarki boltban. Ilyen és ehhez hasonló dolgok történnek azokkal a könyvekkel, amiket már nem. Már nem szeretek, már nem fér bele, elég volt belőle, látni sem akarom többé. Mit lehet még egy ilyen könyvvel kezdeni? A Két Egér Könyvesboltban erre keresik a választ a hétvégén.

Már csak azért is felmerül a kérdés, mivel sokan úgysem viszik el aztán az antikváriumba, pedig megérné a zsemlét, nem dugják a hátsó polcra, mert éreznek az erősödő utálat mellett valami bizarr tiszteletet a nyomatott betűk és a könyvszag iránt. Csak haragszanak magukra, egyfolytában, vég nélkül, és törik a fejüket, mit is kezdhetnének ezzel a vacakkal? 

konyvszobraszat_n.jpg

Ezt a mintadarabot Almer Zsuzsa Várólista az Utolsó Ítélethez című könyvobjektje inspirálta.

Talán művészetet? Nem szentségtörés, sőt, kimondottan kreatív és vicces, hogy a porosodó, enyészetre ítélt darabok hogyan válnak művészeti objektekké, hogyan élik túl önmagukat, és kelnek ismét új életre. Itt rengeteg példát lehetne említeni, gondolhatunk Lakner László vagy Almer Zsuzsa könyvobjektjeire, külön figyelmet érdemel Császár Norbert pár évvel ezelőtti bookart-mozgalma, amire a bookart blog emlékeztet ma is (érdemes a kezdő bejegyzést elolvasni, abból sok minden kiderül... és persze nézegetni a képeket, a számos alkotást, ami mind könyvekből készült). Milyen legyen egy megunt könyv második élete, ez izgatja a Két Egér Könyvesboltosokat is, hiszen "az eredeti könyv lehet pusztán fizikai értelemben vett alapanyag, de tartalma szolgálhat asszociációs forrásul az újraértelmezéshez. Az egy-egy könyv újraértelmezésekor lehulló darabkák más könyveknél is felhasználhatók, így lehetőség van egészen valószinűtlen találkozásokra."

2012. augusztus 11-én egész napos könyvszobrászat lesz a Két Egér Könyvesboltban, a Ráday utca 20-ban. A könyv ezen a napon nem mint termék, hanem mint alapanyag kerül a középpontba. Mindenkinek lehetősége lesz kidobásra ítélt könyveknek új életet, értelmet adni (sniccerrel, ollóval, filctollal, ragasztóval, festékkel, ilyenekkel). Vendégeink lesznek a magy munkában illusztrátorok, szerzők, könyvkritikusok, mindenféle könyvesek. Az elkészült darabokból a nap folyamán kiállítás épül.

Mindenki hozhat megunt könyveket alapanyagnak és a könyvszobrászathoz hasznosnak érzett szerszámokat.

A programra felnőtteket és gyerekeket egyaránt várunk, de az óvodás korúaknál biztosan szükség lesz felnőtt segítségére, és mindenképpen érdemes úgy készülni, hogy ezen a napon éles, hegyes szerszámokkal is dolgozunk.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.