Nem kidobni, szobrászkodni!

.konyvesblog. | 2012. augusztus 08. |

Megunom, odaadom, kidobom, hagyom lazán porosodni, unalmamban a hátsó sorba eldugom, vagy elviszem az antikváriumba, mert vehetek belőle egy zsemlét a sarki boltban. Ilyen és ehhez hasonló dolgok történnek azokkal a könyvekkel, amiket már nem. Már nem szeretek, már nem fér bele, elég volt belőle, látni sem akarom többé. Mit lehet még egy ilyen könyvvel kezdeni? A Két Egér Könyvesboltban erre keresik a választ a hétvégén.

Már csak azért is felmerül a kérdés, mivel sokan úgysem viszik el aztán az antikváriumba, pedig megérné a zsemlét, nem dugják a hátsó polcra, mert éreznek az erősödő utálat mellett valami bizarr tiszteletet a nyomatott betűk és a könyvszag iránt. Csak haragszanak magukra, egyfolytában, vég nélkül, és törik a fejüket, mit is kezdhetnének ezzel a vacakkal? 

konyvszobraszat_n.jpg

Ezt a mintadarabot Almer Zsuzsa Várólista az Utolsó Ítélethez című könyvobjektje inspirálta.

Talán művészetet? Nem szentségtörés, sőt, kimondottan kreatív és vicces, hogy a porosodó, enyészetre ítélt darabok hogyan válnak művészeti objektekké, hogyan élik túl önmagukat, és kelnek ismét új életre. Itt rengeteg példát lehetne említeni, gondolhatunk Lakner László vagy Almer Zsuzsa könyvobjektjeire, külön figyelmet érdemel Császár Norbert pár évvel ezelőtti bookart-mozgalma, amire a bookart blog emlékeztet ma is (érdemes a kezdő bejegyzést elolvasni, abból sok minden kiderül... és persze nézegetni a képeket, a számos alkotást, ami mind könyvekből készült). Milyen legyen egy megunt könyv második élete, ez izgatja a Két Egér Könyvesboltosokat is, hiszen "az eredeti könyv lehet pusztán fizikai értelemben vett alapanyag, de tartalma szolgálhat asszociációs forrásul az újraértelmezéshez. Az egy-egy könyv újraértelmezésekor lehulló darabkák más könyveknél is felhasználhatók, így lehetőség van egészen valószinűtlen találkozásokra."

2012. augusztus 11-én egész napos könyvszobrászat lesz a Két Egér Könyvesboltban, a Ráday utca 20-ban. A könyv ezen a napon nem mint termék, hanem mint alapanyag kerül a középpontba. Mindenkinek lehetősége lesz kidobásra ítélt könyveknek új életet, értelmet adni (sniccerrel, ollóval, filctollal, ragasztóval, festékkel, ilyenekkel). Vendégeink lesznek a magy munkában illusztrátorok, szerzők, könyvkritikusok, mindenféle könyvesek. Az elkészült darabokból a nap folyamán kiállítás épül.

Mindenki hozhat megunt könyveket alapanyagnak és a könyvszobrászathoz hasznosnak érzett szerszámokat.

A programra felnőtteket és gyerekeket egyaránt várunk, de az óvodás korúaknál biztosan szükség lesz felnőtt segítségére, és mindenképpen érdemes úgy készülni, hogy ezen a napon éles, hegyes szerszámokkal is dolgozunk.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Túlélés vagy tanulás? John Holt könyve az iskolai kudarcok meglepő okait mutatja be – Olvass bele!

Miért jelent kudarcélményt sok gyerek számára az iskola? Mi az oka, hogy rengeteg gyerek unatkozik, feszeng, retteg az órákon, és alig tanul valamit? Mi történik valójában az osz­tályteremben? Hogy lesz az egyik gyerekből „jó”, a másikból pedig „rossz tanuló”? Olvass bele John Holt könyvébe!

...
Zöld

UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

Litkai Gergely a Bookline Zöld új podcastjében Rab Árpád jövőkutatóval beszélget Jane McGonigal Elképzelhető című könyvéről. 

...
Zöld

3 új könyv az egészséges étrendről májusban, ha szakítanál az extrém diétákkal

Kipróbáltál már több diétát is, de belekerültél a jojóhatás ördögi körébe, vagy egyszerűen csak nem hozták a kívánt eredményeket? Olyan könyveket ajánlunk májusra, amik segítenek tudatosan felépíteni az egészséges értrendedet és életmódodat.