Hírek amerika 2008

Mit olvas egy elnök?

.:wendy:. | 2008. november 04. |

Sokat elmond egy politikusról, hogy miket olvas. Tudják ezt jól a kampánystábok is, éppen ezért gondosan odafigyelnek, hogy az amerikai választási kampányban megjelenjenek ilyen információk is a jelöltekről.

George Washington a filozófiai, társadalombírálati olvasmányokat kedvelte, Thomas Jefferson a francia és a skót felvilágosodás gondolkodóinak műveit bújta, Lincoln kedvence Shakespeare, másik állandó olvasmánya pedig a Biblia volt. Thoedore és Franklin Roosevelt Alfred Thayler Mahans rajongói voltak, és csodálták Kipling költészetét. Kennedy egyik kedvence Ian Fleming és a James Bond regények voltak, Reagan pedig az olvasásba menekült apja alkoholizmusa elől és Edgar Rice Burroughs fantasztikus regényeit olvasta gyerekkorában a szomszédoknál.

A mostani két elnökjelölt kedvencei a következők: John McCain kedvenc irodalmi alakja Robert Jordan, az Akiért a harang szól főszereplője, akinek jelleme McCain saját megítélése zerint sok közös ponton egyezik az övével. "Én is olyan harcos voltam, mint Jordan, sosem adtam fel, akármennyire reménytelen volt a helyzet. Robert Jordan olyan, amilyennek egy férfinak lennie kell." Amikor McCain vietnámi fogságban volt, kedvenc könyveiből és filmjeiből idézett folyamatosan, hogy frissen tartsa elméjét. Szereti még Maugham és Cooper könyveit, és Faulkner rövidebb írásait.

Bár McCain és Obama igencsak különbözőek, de van bennük egy közös dolog: egyfajta tragikus érzékenység. Shakespeare drámái, David Halberstram könyvei és Hemingway mindkettőjük kedvencei. Továbbá Obama meghatározó olvasmányélményei között - az amerikai klasszikusokon kívül, mint Jefferson, Emerson, Lincoln - említette Toni Morrison Salamon dal című regényét, Szolzsenyicin Rákosztályát, Gandhi önéletrajzátés Doris Lessing Arany jegyzetfüzetét. A filozófusok közül Nietzsche, Niebuhr és Tilich hatottak rá.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.