Mindenki a belekről akar beszélni!

.konyvesblog. | 2015. május 19. |

Németországban eddig több mint 1,3 millió példány kelt el Giulia Enders fiatal mikrobiológus könyvéből, ami csak azért nagy szó, mert a kötet egy tabuként kezelt témát, a belek működését tárgyalja ki részletesen. A kutatóorvos az Independentnek elmondta, hogy őt magát is meglepte, milyen sok embert foglalkoztat a téma: "Amikor a taxisnak elmondtam, mivel foglalkozom, két percen belül már a székrekedéséről beszélt". Giulia Enders szerint azonban volt már arra is példa, hogy a gálavacsorákon résztvevő elegáns hölgyek is megosztották vele tapasztalataikat: "Mindenki erről akar beszélni".

Giulia Enders: Bélügyek - A belek csodálatos világa és a jó emésztés

Fordította: Blandl Borbála, Park Könyvkiadó, 2015, 300 oldal, 2465 HUF

 

A bélrendszer közel nyolc méter hosszával a legnagyobb szervünk, immunrendszerünk 80 százalékban a beleink állapotától függ. Tudományos adatok igazolják, hogy a túlsúly, a depresszió, a különféle allergiák és számos komoly betegség mind-mind összefügg azzal, hogy milyen állapotban van a bélrendszerünk.

Enders három éve konstatálta, hogy a téma igenis sokkal több embert érdekel annál, mint amennyien ezt be is vallják. Egy berlini tudományos diákrendezvényen tartott előadást, az erről készült videó pedig felkerült a Youtube-ra, amely hamar népszerű lett. Ezek után szinte egyenes út vezetett ahhoz, hogy saját könyve legyen, és néhány héttel a doktori vizsgája után meg is jelent a Bélügyek című kötete, amely itthon a Park Könyvkiadó gondozásában jelenik meg.

Olvassatok bele a kötetbe:

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.