Megint itt a világvége - A Könyves magazin második számáról

.:wendy:. | 2012. március 03. |

A Könyves magazin első számának megjelenése után rengeteg pozitív visszajelzést kaptunk, hogy mennyire tetszik nektek az újság. Itt a tavasz és kiadónkkal, a Professional Publishing Hungary Kft-vel együtt örömmel jelentjük be, elkészült a második szám! 

 

 

2012-re jósolták a maják a világvégét, megnéztük hát, hogyan is fog bekövetkezni az irodalmárok szerint, összegyűjtöttük nektek a legjobb apokaliptikus könyveket és témákat. Mostanra mélyen gázolunk a gazdasági válságban is, a Könyves második számából megtudhatjátok, hogyan hatott a válság a kultúrára és azon belül is az irodalomra, mennyire inspirálta vagy éppen taszította kétségbeesésbe az írókat. 

Kepes András az íróvá válásról, Joanna Bator a szocialista retróról, Jonas Jonasson a történelem sötét korszakaiban is felfedezhető humorról, Lovas Nagy Anna pedig a periférián élők irodalmáról mesélt nekünk. Új rovattal is jelentkezünk: ezentúl Weyer Balázs olvasónaplójában osztja meg, mik voltak legutóbbi kedvenc könyvei. Patrick Ness portrénkból megtudhatjátok, miért hátborzongató és hátborzongatóan jó író is ő; megmutatjuk Lakatos István legújabb könyvét, a Dobozvárost; a Semmi kis életek és a Beszélnünk kell Kevinről című könyvek bemutatása mellett a hónap könyve márciusban: az Úton - Az eredeti tekercs.

 

 

Legutóbb Parti Nagy Lajos dolgozószobájában jártunk, most Tóth Krisztina mutatta meg nekünk, hol születnek művei. Winkler Nóra pedig K&V rovatunkban húsz rövid kérdésre válaszolva beszélt irodalomról, kultúráról és mindennapos kedvelt vagy éppen utált szokásairól. 

Képeinken a nyomdagép indulását örökítettük meg, maradjatok velünk, hamarosan mozgóképpel és még több részlettel jelentkezünk!

(Az teljes első számot ezen a linken online is megtaláljátok.)

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.