Meghalt Brian Aldiss

.konyvesblog. | 2017. augusztus 22. |

(Kép forrása)

92 éves korában a hétvégén elhunyt Brian Aldiss brit sci-fi szerző, aki írásaival nagyban hatott a zsánerre, és akinek nevéhez több mint 80 könyv megírása és 40 antológia szerkesztése kapcsolódik.

Egy nappal 92. születésnapja után oxfordi otthonában hunyt el Brian Aldiss. Fia, Tim Aldiss Twitter-bejegyzésben tudatta, hogy apja közeli barátokkal és családtagokkal ünnepelte a születésnapját, majd augusztus 19-én a hajnali órákban elhunyt.

Aldiss 1925-ben született Norfolkban, és a második világháború után kezdett novellákat írni; első könyve, a The Brightfount Diaries 1955-ben jelent meg. Nagy hatással volt rá H. G. Wells, levelezésben állt C. S. Lewisszal és J. R. R. Tolkiennel. Olyan, ma már klasszikusnak számító művek fűződnek a nevéhez, mint Amíg ​világ a világ, a Szürkeszakáll, a Földburok, vagy a Helliconia-trilógia, mely az ügynöke megfogalmazása szerint hidat vert a klasszikus sci-fi és a kortárs irodalom közé.

"Nem értek egyet azokkal, akik szerint a science fiction valamiféle jövőjóslás. Szerintem az emberi állapot metaforája"

- nyilatkozta 2007-ben. Számos elbeszélést is írt, köztük a Supertoys Last All Summer Long címűt, ez alapján forgatta aztán Steven Spielberg a 2001-es A.I. - Mesterséges értelem című filmet.

Brian Aldiss 1999-ben elnyerte az amerikai sci-fi és fantasyszerzők nagymesteri címét, pár évvel később pedig beiktatták a Science Fiction és Fantasy Hírességek Csarnokába. 2005-ben II. Erzsébet brit királynőtől irodalmi munkássága elismeréseként a Brit Birodalom Tisztje kitüntetésben részesült.

Forrás: Guardian, MTI

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Vajon mire gondolt a költő? A Margón az AI-t is megkérdezték

Az utca embere vagy az AI érti jobban a verseket?

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

...

Marék Veronika, aki miatt a japán gyerekek magyar oroszlánnal alszanak

Hatvan éve megjelenő kötetei közül az elsők épp olyan olvasottak, mint a legfrissebbek. Ő Marék Veronika, Boribon, a kockásfülű nyúl és Kippkopp megteremtője.