Kortárs képzőművészetről könnyedén a Lumúban

Kortárs képzőművészetről könnyedén a Lumúban

.konyvesblog. | 2018. március 08. |

c39b59d9-d841-4799-9421-aec1a95062d3.jpg

Új, ingyenes programsorozatot indít márciustól a Ludwig Múzeum. Minden hónap második szombat délutánján egy proKONTRA című művészeti "kibeszélő show-val" várják a vendégeket, amelyben keretében alkotók, információra éhes befogadók, kurátorok, alkalmi „kultúrcelebek” beszélgetnek kortárs művekről. A beszélgetést Készman József kurátor segíti, a meghívottak pro és kontra érvelnek egy-egy alkotás mellett vagy ellen: eltérő álláspontok konfrontálódnak, hogy megküzdjenek a művészet igazságáért.

A március 10-én 16:30-kor debütáló eseményen a proKONTRA fókuszában a Gruppó Tökmag Sárkány Lee-projektje: a Kovács Budha Tamás és Tábori András  duó egyszerre megható és felemelő reanimációs gyakorlata, a Közös ügyeink. Együttműködésen alapuló művészeti projektek című kiállításon látható.

A „beszélő fejek” mélyfúrását időről időre performatív elemek törik meg, rövid felolvasószínházi feldolgozásban hallhatunk majd részleteket a dunántúli Sárkány Lee életéből. Lee a fiatalkorú Kolompár István 21. századi elektromos avatárja a múlt század 80-as éveiből, akinek rövid és tragikus élettörténete pikareszkszerű elemekből áll. Az eredetileg képregényes megjelenés nyomán a csoport művészeti oknyomozásba kezdett. A rekonstrukció nyomán feltáruló társadalmi helyzetkép azonban jóval túlmutat önmagán.

Meghívott vendég: Horváth Kristóf, alias Színész Bob több Slam Poetry Budapest verseny győztese, aki jelenleg képességfejlesztő foglalkozásokat, valamint slam poetry és rendhagyó irodalmi órákat tart gyerekeknek, fiataloknak, a Tudás 6alom Csoport létrehozója és vezetője, a Bob és Bobek Orchestra frontembere.

A beszélgetést vezeti: Készman József kurátor

Beszélgetőpartnerek: Lágler Péter kultúrantropológus, a BMK munkatársa,  Szijártó Zsolt, kultúrakutató, a PTE Kommunikáció- és Médiatudományi tanszék vezetője.

19.00 órától Rafael Y. Herman tart exkluzív, angol nyelvű tárlatvezetést a kiállításában.  Az izraeli születésű művész az éjszaka sötétjét bemutató munkáiról ismert, elvezeti a közönséget a szürrealitás és a valóság határához, ahol az éjszaka világáról készült ábrázolásai a néző számára nappali világosságnak tűnhetnek.

A két program között Petruska zenél.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.