A 2020-as év első Könyvesblokkjában részben visszanyúlunk a tavalyi évhez, részben viszont már előretekintünk. Mostani összeállításunkban találtok gasztrokönyvet, egy nagy sci-fi-sorozat újabb részét és egy sötét thrillert is.
Vajda József: A kenyér lelke
Vajda József: A kenyér lelke
Central Könyvek, 2019, 190 oldal, 5490 HUF
"Meg kell adni az időt a kenyérnek" - mondja Vajda József, és éppen így adja meg az időt a szavainak is. Ahhoz, hogy a kenyérsütés roppant egyszerűnek látszó folyamatát lépésenként megmutathassuk, nem elegendőek a receptek. Van ott valami más is, ami nem adja könnyen magát, és amiért a könyv címe A kenyér lelke lett. Vajda József bármennyit tud beszélni a kenyérről, de közben mindig többről és másról is beszél. A teremtésről, a természetről, a tiszta alapanyagokról, a kísérletezésről önmagunkkal, a határaink feszegetéséről és átlépéséről. Így lett ez a könyv nemcsak gazdag receptgyűjtemény, hanem a Földről és a bennünket körülvevő világról szóló beszélgetés is, amelybe most az olvasók is bekapcsolódhatnak.
Pierce Brown: A sötétség kora 1-2.
Pierce Brown: A sötétség kora 1-2. - Vörös lázadás 5.
Fordította: Török Krisztina, Agave Könyvek, 2019, 892 oldal, 6980 HUF
Egy évtizede már annak, hogy Darrow forradalmat robbantott ki a Társadalom ellen. Most, a saját maga által alapított Köztársaság kitaszítottjaként elkeseredett háborúba kezd a Merkúron annak reményében, hogy még mindig megvalósíthatja Eó álmát. A nyomában azonban csak halál és pusztulás jár, ezért felvetődik a kérdés: ő még mindig ugyanaz az a hős, aki egykor letörte a láncait, vagy a helyét hamarosan át kell vennie valaki másnak? Lysander au Lune, a Lune-ház száműzetésben lévő örököse visszatért a Magba. Eltökélt célja, hogy helyreállítsa a rendet, és ismét elhozza a békét az emberiségnek. Ehhez azonban előbb az irányítása alá kell vonnia - vagy legalább egyesítenie - a Mag hűtlen Arany családjait, majd szembe kell néznie Darrow-val a rettenetbe borult Merkúr ege alatt. De a világ jövője nem csak az ő sorsukon múlik. Ahogy a különböző szövetségek változnak, felbomlanak, majd újraformálódnak, és ahogy a hatalom egyre kiszámíthatatlanabbul tömörül, minden oldal nagy veszélynek van kitéve ebben az egyre véresebb galaktikus háborúban, aminek a végkimenetele könnyedén elhozhatja újra a sötétség korát.
Chris Carter: Egy gonosz elme
Chris Carter: Egy gonosz elme
Fordította: Szabó István, General Press Kiadó, 2020, 368 oldal, 3690 HUF
Egy bizarr baleset folytán egy még bizarrabb gyilkosságra derül fény egy amerikai kisvárosban. A férfira azonban, akit a kettős gyilkosság vádjával letartóztatnak, hamarosan egy még sokkolóbb gyanú árnyéka vetül: legalább huszonöt éve folyamatosan rabolja el, kínozza és csonkítja meg az áldozatait. A gyanúsított azt állítja, ártatlanul keveredett bele az egészbe, és egy titokzatos idegen követte el a bűntényeket. De vajon lehet-e hinni neki? Az FBI azonnal nyomozni kezd az ügyben, nemsokára azonban külső segítséget kell kérniük. A sorozatgyilkosokra specializálódott, elismert kriminálpszichológust, Robert Huntert bízzák meg azzal, hogy hallgassa ki a gyanúsítottat. Ez a nyomozó számára az eddigi pályafutása során kapott legnehezebb feladatnak bizonyul. A kihallgatás alatt ugyanis borzasztó titkok kerülnek napvilágra, amilyenekre senki sem számított. A legnagyobb titok mégis a gyilkos kilétét fedi, akinek az elkapásához Hunternek a saját magát kísértő démonokkal is szembe kell néznie.