Könyvesblokk: Pető, Szerencsés, Péterfy

.konyvesblog. | 2019. június 03. |

Nem volt szándékos, a legfrissebb Könyvesblokkunkba mégis csupa magyar szerző került, és ami a legjobb, hogy mindhárman nagyon más műfajban alkotnak. Pető Andrea non-fiction kötete egy bűncselekmény, és azon belül egy egyéni sors optikáján keresztül mutat meg egy szeletet a magyar történelemből, az elsőkönyves Szerencsés Dániel krimiben utazik, míg Péterfy Gergely egy rendhagyó szerelem történetét vázolja fel olvasói előtt.

Pető Andrea: Láthatatlan elkövetők

Pető Andrea: Láthatatlan elkövetők

Jaffa Kiadó, 2019, 304 oldal, 3490 HUF

 

Pető Andrea új kötete a budapesti népbíróság egyik legelső ügyének, Dely Piroska esetének krimiszerűen izgalmas elemzésén keresztül ad képet a második világháborút követő igazságszolgáltatás természetéről, valamint a nők szélsőséges radikális politikai mozgalmakban való részvételéről, részletesen szólva a nők elkövetővé válásáról, valamint a háború utáni emlékezetük kialakulásáról. A női elkövetők eddig láthatatlanok voltak a történetírásban éppúgy, mint a kollektív és az egyéni emlékezetben. A kötet elemzi a magyarországi szélsőjobboldali női politizálás okait, motivációit, formáját, fényképeit és főbb személyiségeinek életútját. A Láthatatlan elkövetők téma lesz a Margón is, a szerzővel Stumpf András beszélget. Részletek erre>>

Szerencsés Dániel: A 13. emelet

Szerencsés Dániel: A 13. emelet

21. Század Kiadó, 2019, 3490 HUF

 

Az elsőkötetes Szerencsés Dániel krimijében egy magas beosztású tisztviselő lezuhan az Európai Bizottság székházának legfelső emeletéről. A nyomozással Tóth Tamást, a magyar ex-hírszerzőt bízzák meg, aki utolsó napjait tölti a Biztonsági Szolgálatnál. A gyanúja Oana Morarura, az áldozat asszisztensére terelődik. A vizsgálatot mindenki formalitásnak tekinti, Tóth a szabályokat megszegve mégis tovább nyomoz. A megérzéseit követve sikerül rekonstruálnia az ügy valódi hátterét. Amikor végül döntésre kényszerül, a lelkiismeretét követi.

Péterfy Gergely: A golyó, amely megölte Puskint

Péterfy Gergely: A golyó, amely megölte Puskint

Kalligram, 2019, 432 oldal, 3990 HUF

 

Péterfy Gergely új regénye mágikus erővel jeleníti meg a 20. és 21. század Kelet-Európáját, ahol újraelevenednek a szenvedély, a gyűlölet, a barátság és az árulás ősi történetei. Van-e élet a szerelmen túl? Felülemelkedhetünk-e vágyainkon és ösztöneinken? Képesek lehetünk-e ellenszegülni a történelemnek? Lehetséges-e a szabadság a diktatúrák romjain? A téma felmerül a Margón is, ahol a szerzővel Mészáros Sándor beszélget. Részletek erre>>

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.