Könyvesblokk: Obama, Isaacson, Koltai

.konyvesblog. | 2018. december 10. |

A hétfői Könyvesblokkba mindig a friss megjelenések közül szemezgetünk párat: ezúttal mindhárom kötet az életrajz-önéletrajz vonalon mozog, így bekerült a válogatásba az egykori amerikai First Lady régóta várt memoárja, egy részletgazdag kötet a reneszánsz zseniről, da Vinciről, és egy születésnapra időzített életrajz az idén 75 éves Koltai Róberttől.

Michelle Obama: Így lettem

Michelle Obama: Így lettem

Fordította: Andó Éva és Weisz Böbe, HVG Könyvek, 2018, 440 oldal, 4900 HUF

 

Michelle Obama életrajza már a megjelenés előtt szenzációszámba ment, egyszerre 24 nyelven jelent meg, és az egykori First Lady már korábban bejelentette, hogy a kiadó a kötetből a család nevében egymillió példányt adományoz a First Book nevű non-profit szervezetnek, amely könyveket és tanulási anyagokat biztosít gyerekeknek. Most végre magyarul is megjelent a könyv, melyben Michelle Obama bepillantást enged élete kulcsfontosságú pillanataiba – a Chicago déli részén töltött gyerekkorától vezetői pozícióba kerüléséig. Beszámol többek között arról is, hogyan sikerült egyensúlyt teremtenie karrierje és az anyaszerep között, és hogy milyen volt az élete a Fehér Házban.

Walter Isaacson: Leonardo da Vinci – A zseni közelről

Walter Isaacson: Leonardo da Vinci - A zseni közelről

Fordította: Falcsik Mari, Helikon Kiadó, 2018, 722 oldal, 6999 HUF

 

Leonardo bámulatos jegyzetfüzeteinek több ezer oldalát, és szintúgy az életét és munkásságát érintő legújabb felfedezéseket feldolgozva Walter Isaacson megírta azt a könyvet, amely nemcsak összefoglalja meglévő ismereteinket minden idők legsokoldalúbb zsenijéről, hanem igyekszik a titkot is megfejteni: miből fakad ez a szárnyaló kreativitás? A kötet nemcsak az alkotót, hanem az embert is igyekszik közelebb hozni, aki a maga korában eléggé kilógott a sorból, hiszen rengeteg dologban volt ő más, mint az emberek többsége: fattyú volt, vegetáriánus, homoszexuális, balkezes, gyakran támadtak eretnek gondolatai, és nem tisztelt semmilyen tekintélyt: mindenről a saját szemével, a saját eszével, gyakran leleményes kísérletek révén akart meggyőződni.

Koltai Róbert: Sose halok meg? – Az első 75

Koltai Róbert: Sose halok meg? – Az első 75

Jaffa Kiadó, 2018, 350 oldal, 3990 HUF

 

Az idén 75 éves Koltai Róbert színész-rendező, akit többek között a Sose halunk meg, a Szamba, a Csocsó, avagy éljen május elseje!, a Miniszter félrelép című filmekből és számtalan színházi előadásból ismerünk. Önéletrajzában a maga szokott humorával és öniróniájával, de mégis komolyan mesél színházról, emberi-szakmai kapcsolatokról, filmekről és szenvedélyről.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.