A hétfői Könyvesblokkba ismét az újdonságok közül válogattunk: Elina Hirvonen a klímaváltozás kérdéseit feszegeti szokatlan keretek között, Lawrence Osborne az emberi kapcsolatok megváltozott dinamikáját vizsgálja, Elisabeth Åsbrink pedig egy konkrét évszámból kiindulva villant fel képeket Európa történelméből.
Elina Hirvonen: Elfogy az idő
Elina Hirvonen: Elfogy az idő
Fordította: Szécsi Noémi, Magvető Könyvkiadó, 2019, 240 oldal, 3499 HUF
Egy huszonhét éves finn férfi, Aslak Anttila tüzet nyit a járókelőkre Helsinki belvárosának egyik háztetőjéről. Nem magányos merénylő, egy zöld terroristacsoport tagja, akik úgy akarnak megakadályozni egy környezeti katasztrófát, hogy minél több felelőst, vagyis véletlenszerűen kiválasztott gyalogost ölnek meg. Az Elfogy az idő három különböző nézőpontból mutatja be a merénylőt: megismerjük Aslak indítékait, megtudjuk, mit él át egy anya, akinek a fiából gyilkos lesz, és az idősebb testvér, aki Szomália fővárosából követi végig az eseményeket. Hirvonen regénye olyan, mindannyiunk számára fontos témákat emel irodalmi keretek közé, mint a környezetvédelem, a klímaváltozás, az internetes zaklatás vagy épp a segélyszervezetek munkája során felmerülő erkölcsi dilemmák, és arra a kérdésre keresi a választ, hogy képes-e megmenteni egy fiút az anyai szeretet, mielőtt túl késő lenne.
Lawrence Osborne: Gyönyörű bestiák
Lawrence Osborne: Gyönyörű bestiák
Fordította: Horváth M. Zsanett, Jelenkor Kiadó, 2019, 295 oldal, 3299 HUF
Az Égei-tengeri Ídrán nyaral két gazdag lány, az angol Naomi és az amerikai Samantha. A pár évvel fiatalabb Sam hamar a domináns és cinikus Naomi varázsa alá kerül, vele járja a szigetet. Egy nap a parton ráakadnak a halálosan kimerült szír menekültre, Fáúdra. A lányokat tűzbe hozza a lehetőség, hogy megmentsenek egy embert, ezzel kissé megbillentve a hatalmi egyensúlyt a gyengék javára. Lawrence Osborne regényének főszereplői gyönyörű bestiák, gyönyörűek, mint a párducok. De önmaguk fogságába esnek, amikor abban a hitben, hogy megváltoztathatják a világot, merő hiúságból csak sodródnak az eseményekkel.
Elisabeth Åsbrink: 1947 - Újrakezdés a háború után
Elisabeth Åsbrink: 1947 - Újrakezdés a háború után
Fordította: Dobosi Beáta, Park Kiadó, 2019, 276 oldal, 3490 HUF
1947-ben Európa és a világ a háború borzalmaiból éledezik. Párizsban az embereket elvarázsolják (vagy éppen felbőszítik) Dior ruhakölteményei, a közép-kelet-európai országokban a kommunisták hatalomátvételre készülődnek, égetővé válik a palesztin konfliktus, zajlanak a nürnbergi perek, megszületik az emberek és nemek közti egyenlőség gondolata. Elisabeth Åsbrink - Florian Illies 1913. Az évszázad nyara című könyvéhez hasonlóan - hónapról hónapra mutatja be ennek az évnek a főbb történéseit. A mozaikszerűen felvillanó pillanatképek előterében, a kötet közepébe ékelve a magyar származású szerző családjának megrázó története áll, ez teszi könyvét erősen személyessé.