Egy hétköznapiságában abszurd (vagy éppen abszurdan hétköznapi?) novelláskötet, egy Pulitzer-díjas nagyregény és egy hátborzongató thriller került ezúttal a Könyvesblokkba, amelybe mindig a legfrissebb megjelenések közül válogatunk.
Lydia Davis: Az annyi, mint
Lydia Davis: Az annyi, mint
Fordította: Mesterházi Mónika, Magvető Könyvkiadó, 2019, 168 oldal, 3499 HUF
Lydia Davis különleges novellái megújították a műfajt, és a kortárs amerikai irodalom megkerülhetetlen figurájává tették szerzőjüket. A flash fiction koronázatlan királynője olyan egyetemes emberi tapasztalatokat képes néhány mondatba sűríteni, mint a szerelmi csalódás vagy az öregedéstől való félelem. A kötet tele van hétköznapian abszurd és abszurdan hétköznapi helyzetekkel: egy nő az exférje új feleségével vacsorázik, egy férfi kiszámolja, hogy megért-e egy kapcsolat minden elköltött pénzt, W. H. Auden fázósan bújik a takaró alá barátai házában, és szerepel benne a Történet című novella is, amelynek alapötletéből Davis A történet vége című kultregényét írta.
Michael Chabon: Kavalier és Clay bámulatos kalandjai I. és II. kötet
Michael Chabon: Kavalier és Clay bámulatos kalandjai I. és II. kötet
Fordította: Soproni András, 21. Század Kiadó, 2019, 848 oldal, 5990 HUF
New York City, 1939. Joe Kavalier, az ifjú szabadulóművész és bűvészpalánta megérkezik a városba unokatestvéréhez, Sammy Clayhez. Szinte egész Európa Hitler árnyékában él, míg Amerikában ez a képregényfüzetek aranykora. Sammy pénzügyi lehetőséget lát az egyre növekvő keresletben, Joe személyében pedig ideális partnerre talál: egyikük a sztorit találja ki, másikuk a figurák megrajzolásában jeleskedik. A két tizenéves beveszi Manhattant, teremtményükkel, a Szabadulóművésszel a képregények lapjain veszik fel a harcot a fasizmussal. Sammy és Joe fényes karriert futnak be, fordulatos történetük kontinenseken, évtizedeken ível át. Michael Chabon fő műve, a Kavalier és Clay bámulatos kalandjai 2000-ben jelent meg, majd a következő évben elnyerte a Pulitzer-díjat. Magyar nyelven most először lát napvilágot.
Stephen King: A kívülálló
Stephen King: A kívülálló
Fordította: Dranka Anita, Európa Könyvkiadó, 2019, 503 oldal, 4599 HUF
Az oklahomai kisváros, Flint City egyik parkjában brutálisan megerőszakolt, meggyilkolt és megcsonkított holttestre bukkannak. Az áldozat egy fehér fiúgyermek, életkora 11 év. A felfoghatatlan tett elkövetője pedig szemtanúk állítása és több, cáfolhatatlan bizonyíték szerint Terry Maitland gimnáziumi irodalomtanár és baseballedző. Ralph Anderson nyomozó letartóztatja az edzőt, méghozzá a lehető legmegalázóbb módon: a Maitland csapata számára kulcsfontosságú meccs közben, a szurkolósereg szeme láttára. Anderson indulata érthető: az ő kamasz fia is az edző keze alatt tanulta a sportot. Maitlandnek ugyanakkor kikezdhetetlen alibije van: szemtanúk, ujjlenyomatok, sőt DNS-minta igazolják, hogy a gyilkosság idején egy másik, távoli városban tartózkodott. A nyomozónak választ kell találnia a kérdésre: hogyan lehet ugyanaz az ember egyszerre két helyen?