Könyvesblokk: a legjobb fantasynovellák, tudatos elválás és egy magyar tudós memoárja

.konyvesblog. | 2016. augusztus 29. |

kblog_kblokkfejlec_1_1_3.jpgSzokásos heti könyvesblokkunkban minden hétfőn ajánlunk néhány új könyvet és néhány egészen friss megjelenést, hogy ne maradj le semmiről. Induljon a hét a legkiemelkedőbb tavalyi sci-fi és fantasynovellákkal, a tudatos elválás öt lépésével és egy magyar származású sejtbiológus, immunológus, onkológus életrajzával. 

Jonathan Strahan (szerk.): Az év legjobb science fiction és fantasynovellái 2016

Jonathan Strahan (szerk.): Az év legjobb science fiction és fantasynovellái 2016

Fordította többek között: Horváth Norbert, Juhász Viktor, Kleinheincz Csilla, Gabo, 2016, 611 oldal, 4490 HUF

 

Jonathan Strahan már egy évtizede veszi sorra minden évben az általa ismert  sci-fi- és fantasyantológiákat, magazinokat és ekönyveket, hogy megtalálja egy adott év novellatermésének legjavát. Sorozata először jelenik meg magyarul 2015 legjobb írásaival. A kötetben Neil Gaimantől Kim Stanley Robinsonon át Ann Leckie-ig találunk novellákat, melyek a mélytenger menyasszonyáról, a Karen Joy Fowler olvasókörről vagy épp a 22. századi kapitalizmusról mesélnek. 

Katherine Woodward Thomas: Boldogan élni külön-külön - A tudatos elválás 5 lépése

Katherine Woodward Thomas: Boldogan élni külön-külön - A tudatos elválás 5 lépése

Fordította: Márton Andrea, Athenaeum, 2016, 384 oldal, 3490 HUF

 

Katherine Woodward Thomas házasság- és családterapeuta 2011-ben indította el Tudatos elválás című online kurzusát, mely több ezer embernek segített feldolgozni a szakítást. A tudatos elválás lépéseit saját tapasztalat szülte, férjével 10 év után döntöttek úgy, hogy külön folytatják. Könyve egy ötlépéses folyamatot mutat be (vö. a gyász öt fázisa), vagyis kijölöl egy útvonalat, és azt ígéri, ezt követve mindkét fél a lehető legkevésbé sérül.

Georg Klein: Haza helyett

Georg Klein: Haza helyett

Fordította: Kúnos László, Corvina, 2016, 248 oldal, 2990 HUF

 

George Klein a daganatképződés sejtszintű folyamatainak, a rákos megbetegedések virológiai és immunológiai szempontú vizsgálatának nemzetközileg elismert tudósa. Esszéi, önéletrajzi és tudományfilozófiai munkái az 1980-as évek jelennek meg különböző nyelveken, a magyarul először olvasható memoárjában gyermekkorának, háborús éveinek, menekülésének és megmenekülésének, emigrációjának és tudományos életpályájának történetét mondja el. "Ez a könyv, az önéletrajzom, 1984-ben jelent meg Svédországban. A tudomány világában sok minden megváltozott azóta, de nem akarom korszerűsíteni, amit akkor leírtam."

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.