Karl Ove Knausgård Krasznahorkaival íratna könyvet az életéről

Karl Ove Knausgård Krasznahorkaival íratna könyvet az életéről

.konyvesblog. | 2017. augusztus 19. |

karl_1.jpg

Egyik kedvenc interjú-sorozatunkban, a NYTimes By the Bookjában ezúttal Karl Ove Knausgård-tól kérdezték végig a szokásosat, kiegészítve néhány norvég irodalomra vonatkozó kérdéssel. Kiderült, hogy KOK Thomas Bernhard Díjaim című könyvén nevetett utoljára, ami nagy szó, mert általában nem szokott nevetni. Egy agysebész, Henry Marsh könyve, a Do No Harm: Stories of Life, Death, and Brain Surgery volt az utolsó, ami megríkatta; ha még nem olvastátok KOK lenyűgöző riportját Marsh-ról és egy agyműtétről, amin a norvég író is részt vehetett, akkor mindenképpen pótoljátok. (The Terrible Beauty of Brain Surgery, NYT, 2015) A legutolsó jó könyv, amit olvasott Claire-Louise Bennett debütáló regénye, a Pond volt, az Amerikai Egyesült Államok elnökével és Norvégia miniszterelnökével pedig Proustot olvastatna - és mindenki mással is. Minden By the Book-interjú legizgalmasabb kérdése, hogy az adott szerző kivel íratna könyvet az életéről, KOK pedig minden kétséget kizáróan Krasznahorkai Lászlót választotta, aki szerinte az egyik legeredetibb író jelenleg, azon kevesek egyike, akik képesek valami mássá változtatni az ismert világot, anélkül, hogy közben elveszítenék az igazságot. Nagyon kíváncsi, hogy Krasznahorkai mit hozna ki az ő életéből: nem kérdés, hogy az élettörténete esős és sivár és unalmas lenne, de a könyv egyáltalán nem lenne ilyen. Ha Krasznahorkai véletlenül nem ér rá a feladatra, akkor a flash fiction koronázatlan királyát, Lydia Davist mondaná, aki két mondatban összefoglalná az egészet. (Davis A történet vége  című regénye ősszel jelenik meg a Magvetőnél - a szerk.)

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.