Jövőre jelennek meg Fitzgerald eddig publikálatlan novellái

.konyvesblog. | 2016. szeptember 09. |

(Kép forrása)

F. Scott Fitzgerald eddig publikálatlan történeteit adja ki jövőre a Scribner. Az I’d Die for You And Other Lost Stories (~ Meghalnék érted és más elveszett történetek) címe a Guardian szerint eléggé félrevezető, mert valójában ezek a sztorik sohasem kallódtak el, hanem a Princeton Egyetem Fitzgerald-archívumában voltak azóta, hogy az író lánya az ötvenes években az egyetemnek adományozta a hagyatékot. A Meghalnék érted című novellát például már egy 1998-as tanulmánykötet is említi, kiemelve, hogy fennmaradt a novella gépirata, és Fitzgerald levelezésében is sok szó esik róla.

Utóbbiból kiderül, hogy a keletkezése idején nem jelent meg, ennek pedig a komor témaválasztás volt az oka. Fitzgerald "öngyilkos-sztoriként" emlegette ezt az írását, melyet abban az időben vetett papírra, amikor a The Crack-Up esszéit; utóbbiban egyebek között saját depressziójáról és alkoholizmusáról vallott. Öt magazin is elutasította a novellát, Fitzgerald ugyanakkor nem volt hajlandó finomítani rajta, és inkább nem jelentette meg.

Habár nem újonnan felfedezett írásokról van szó, értékükből ez nem von le semmit: ez esetben ugyanis nem töredékes vagy befejezetlen, hanem nagyon is érett művekről van szó. Ezek az írások a keletkezésük idején nem találták meg a közönségüket, de ennek oka nem a szöveg gyengesége volt. Ráadásul életében maga Fitzgerald is törekedett a publikálásukra, és a kötet összeállításának ez lett az egyik szervezőelve.

A Scribner nem árulja el, milyen történetek kerülnek még a 320 oldalas kötetbe. Ezek a szövegek abban az időszakban íródtak, amikor Fitzgeraldnak a magánéletében és szakmai téren is sok nehézséggel kellett megküzdenie, így számítani lehet arra, hogy a kötet darabjai - az ezekben az években íródott novelláihoz hasonlóan - egyenetlen minőségűek lesznek, bár az is igaz, hogy a jövőre megjelenő novellákat a szerzőn kívül eddig legfeljebb néhány magazinszerkesztő és kutató olvashatta.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.