Ingyenesen letölthető novelláskötet Baráth Katalintól

.konyvesblog. | 2012. október 08. |

Szinkron címmel tette ingyenesen letölthetővé Baráth Katalin azt a novelláskötetét (vagy, ahogy ő hívja: történeteskönyvét), amely jobbára az elmúlt 10-15 évben született rövidebb írásait tartalmazza. Nyomtatott változat nem készül belőle, ellenben a kötetet többféle elektronikus formátum le lehet tölteni, mégpedig az alábbi linkről.

Az előszóból kiderül, hogy a történetek egy részét a szerző még egyetemi évei alatt és után írta (Zsengék), de a Friss nyomok fejezetben – a szerző megfogalmazása szerint – krimiszerű novellákat olvashatunk: „A Szinkronban című kisujjnyi sztorival egy facebookos, a londoni olimpiához is kapcsolódó ígéretemet teljesítettem, míg az Ég veled, mama! egy alternatívtörténelmi krimikísérlet (amivel, félek, az alternatív történelem iránti érdeklődésem még korántsem semmisült meg). Az eichstätti remeték meséje kissé kilóg ebből a sorból, ugyanis ezt még egyetemistaként írtam (látszik is rajta a bősz posztmodern igyekezet), de mivel szintén egy nyomozás története, ebben a csokorban a helye.”

Az elmúlt napokban a szerzőnek egyébként (akivel legutóbb a könyvhét előtt interjúztunk) nem csak emiatt volt oka az ünneplésre. Pénteken derült ki, hogy a Budapest Film forgatókönyvírói pályázatán az első díjat – a Szabados Igor művésznéven alkotó – Baráth Katalin vitte el Leninland című munkájáért. A mentor Lovas Balázs volt. (Az első fordulóban egy szinopszist kellett a pályázóknak benyújtaniuk, a továbbjutóknak pedig a harmadik forduló végére kellett megírniuk a végleges forgatókönyvet. A szinopszis kidolgozásában mentorok segítették a pályázókat.)

A győztes pályamű a keleti blokk szuperhőseiről szól, akik reaktiválják magukat, hogy létrehozzák, a kommunista hősök paradicsomát, Leninlandet. Lovas a könyvet a legeredetibb, legmerészebb ötletnek nevezte a mezőnyben.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.