Ingyenkönyvet kaphatnak a londoni őrizetesek

Ingyenkönyvet kaphatnak a londoni őrizetesek

.konyvesblog. | 2016. augusztus 30. |

giphy_2_2.gifIngyen juthat könyvhöz, akit Londonban őrizetbe vesznek. A Books in the Nick ötlete egy Steve Whitmore nevű rendőrtől származik: miután letartóztatott egy 18 évest, akit kábítószer-birtoklással és tettlegességgel vádoltak, a fiatal megkérdezte, hogy kölcsön tud-e neki adni egy könyvet, amit olvashat, amíg őrizetben van. Whitmore nem talált semmit, ami érdekelte volna a gyanúsítottat, ezért az egyik saját könyvét adta oda neki, méghozzá Salinger Zabhegyezőjét (vagy Rozsban a fogóját), amit meg is tarthatott.

Kapcsolódó cikkünk:

Mit olvasnak a rácsok mögött?

A rendőr szerint a gyanúsított kevésbé volt vele ellenséges, miután nekiadta a könyvet, mert még soha, senkitől nem kapott könyvet, a Zabhegyező pedig még beszédtémát is szolgáltatott nekik. Whitmore a programban a Give a Book nevű jótékonysági szervezettel dolgozott együtt, és végül több mint harminc könyvet gyűjtött, amit bárki ingyen megkaphat, akit a londoni rendőrség őrizetbe vesz. A jótékonysági szervezet próbált olyan könyveket találni, amelyek megfelelőek az adott szituációban. Az őrizetbe vett fiatalok átlagéletkora 15-17 év, de akár 10 éves gyerek is lehet a letartóztatottak között. A szüleiket minden esetben értesíteni kell, és egy megfelelő gyámnak jelen kell lennie a rendőrségen, de az éjszakát még így is a cellában kell tölteniük, ahol semmivel sem tudják elfoglalni magukat. Whitmore azon van, hogy változtasson ezen.

A címek között a Zabhegyező mellett olyan klasszikusokat találni, mint a Ne bántsátok a feketerigót! és az Állatfarm, de novellás- és verseskötetek és ifjúsági regények közül is választhatnak a gyanúsítottak, Alan Bennett-től Sophie Kinselláig. A könyvekbe egy szórólap is kerül, rajta ingyenes tanfolyamokkal, és a fogvatartottak a fiataloknak szóló Week magazint is megkaphatják. A könyvek mindegyike felajánlás útján érkezik, vagyis a program a rendőrségnek egy fillérjébe sem kerül.

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.