Indiában képregénnyel is küzdenek a nemi erőszak ellen

.konyvesblog. | 2015. május 15. |

enhanced-23012-1431544714-3.png

A New Jersey-ben felnőtt indiai dokumentumfilmes, Ram Devineni éppen Indiában volt, amikor 2012-ben egy indiai lányt megerőszakoltak egy buszon. A lány később belehalt sérüléseibe, halálát erőszakellenes tüntetések követték. A filmes az utca emberét, pontosabban a férfiakat kezdte faggatni az eset után, akik közül a legtöbben azt mondták, a nőknek nem kéne feltűnően öltözködniük, és a legjobb, ha a négy fal között maradnak éjszakára. Delhi egyik rendőre azt nyilatkozta neki, hogy a jó lányok nem sétafikálnak haza egyedül éjjelente, Devineninek pedig egyértelmű lett, hogy Indiában erősen jelen van az áldozathibáztatás. Felvette a kapcsolatot néhány nemi erőszakot túlélő nővel, rögzítette a történetüket, majd úgy döntött, képregényt jelentet meg a nemi erőszak és a nemek közötti egyenlőtlenség elleni harcról. (A nők történeteit ITT és ITT tudod meghallgatni.)

Egy Dan Goldman nevű illusztrátorral állt neki a munkának New Yorkban, és elkészült a Priya’s Shakti című képregény, amiben egy nemi erőszakot túlélő fiatal falusi lány vezeti el Indiát a nemek közötti egyenlőségig – missziójában Hindu istenek segítik. A képregény bárki ingyen elolvashatja ITT.

enhanced-22514-1431546116-2.png

Miután a kötet nemzetközi figyelmet kapott, Devineni okostelefon-alkalmazást fejlesztett, amiben a képek meg is szólalnak, és bárki meghallgathatja túlélésük történetét. Ám a filmes nem elégedett meg ennyivel,  ki akarta vinni a képeket az utcára, hogy minél több emberhez eljuthassanak. A street art alkotás a kötet főszereplőjét, Priyát ábrázolja tigrisháton, Durgát, az egyik hindu istenséget idézve, mellette a Küzdj az erőszak ellen! szöveggel.

grid-cell-20608-1431545658-4.jpg

Devineni közben olyan szervezetekkel szövetkezett, mint az Apne Aap, ami az indiai nőkért küzd és a szexmunkások gyerekeit segíti, és reméli, hogy hamarosan elkezdheti terjeszteni a képregényt India iskoláiban. A filmes jelenleg a második részen dolgozik, amiben Paromita Vohra író és filmes segíti. A követező kötet a savtámadásokról szól majd, amelyek, épp úgy, mint a nemi erőszak, a férfiak hatalmát és erejét hivatottak bizonyítani a nők felett. A képregény címszereplőének, Priyának egy savból született főgonoszt kell legyőznie.

Már folynak a tárgyalások a képregény filmsorozattá adaptálásáról.

Forrás: BuzzFeed

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.