George Orwell műveit törölték a Kindle olvasókról

p.e | 2009. július 20. |

Pénteken kellemetlen meglepetésben részesültek azok az amerikai olvasók, akik Kindle-ön szerettek volna Orwell-művet olvasni. Az Állatfarm mellett az 1984 is szőrén szálán eltűnt az olvasókról, anélkül, hogy erről a felhasználókat értesítették volna. Az Amazon utólag azzal magyarázta a lépést, hogy a szóban forgó művek illegális másolatok voltak.

 

A könyveket egy olyan cég töltötte fel, amely nem rendelkezik a jogokkal. Miután a jogtulajdonos értesítette az Amazont, a cég törölte az illegális másolatokat mind a rendszerből, mind a felhasználók eszközeiről, a vásárlóknak pedig visszafizették a könyv árát - nyilatkozta az Amazon szóvivője, Drew Herdener.

Az Amazon belátta, hogy hibát követett el, amikor előzetes értesítés nélkül fosztotta meg vásárlóit a könyvektől. Herdener szerint a cég már azon van, hogy átalakítsák a rendszert. Az illegális anyagok feltöltését kell megakadályozni, és nem visszavenni azt a vétlen vásárlóktól - mondta Herdener.

Egyébként ez nem az első alkalom, hogy az Amazon - szerzői jogokkal való visszaélés miatt - kénytelen tartalmakat levenni. A cég már korábban megjárta a Twilight- és a Harry Potter-könyvek kalózkiadványaival is.

A Kindle júzerek fel vannak háborodva, hogy ilyesmi megtörténhet. Azt pedig külön ironikusnak tartják, hogy pont Orwell 1984-éhez nyúltak hozzá. Egy 17 éves felhasználó éppen nyári házifeladatként olvasta az 1984-et, mikor a könyvvel együtt a jegyzetei is köddé váltak. Nem csak egy könyvet vettek vissza, hanem ellopták a munkámat is - mondta a diák.

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.