Frederick Forsyth az MI6 kémje volt

.konyvesblog. | 2015. augusztus 31. |

41zzjilc3nl_sx329_bo1_204_203_200.jpgIgazuk lett azoknak a rajongóknak, akik régóta gyanították, hogy A Sakál napja szerzője, Frederick Forsyth kapcsolatban állhatott a hírszerzéssel. A brit szerző önéletrajzában, a The Outsider: My Life In Intrigue-ben vallotta be, hogy több mint 20 éven át a brit hírszerzés, az MI6 ügynöke volt.

A hírszerzés először az 1960-as évek végén kereste meg, amikor a Biafra-konfliktusról tudósított a BBC-nek a polgárháborús Nigériából. A konfliktus elhúzódása miatt a BBC fél év után hazarendelte, ám ő Nigériában maradt és dolgozott tovább, majd 1969-ben megjelentette első könyvét, a The Biafra Story-t.

Szolgálatainak egyfajta elismeréseként az MI6 áldását adta és helyben hagyta egyes későbbi kémregényeinek bizonyos fejezeteit. Volt egy telefonszáma, amit felhívhatott, és megkérdezhette, hogy a könyv rendben lesz-e, a hívott fél pedig egyeztetett a feletteseivel.

Önéletrajzában arról írt, hogy annyira aggódott, hogy mi fog történni vele, ha az Afrikában végzett kémtevékenysége során fogságba esik, hogy mindig volt nála egy pisztoly egyetlen golyóval, amivel gyorsan megölheti magát, ahelyett, hogy halálra kínoznánk. A könyvben azt is elmagyarázza, miért döntött úgy, hogy felfedi múltját. A kémidőszak óta már 55-60 év eltelt, és már annyi memoár megjelent, ami szupertitkos infromációkat hozott napvilágra. Ráadásul már se Kelet-Németország, se Stasi, se KGB, se Szovjetunió nincs, akkor mi a probléma, kérdezi Forsyth. Szerinte annak idején sok önkéntes dolgozott a hazáért és ez egyáltalán nem számított szokatlan dolognak. „Nem járt érte fizetség, jutalom, csak csináltad. Más volt a hozzáállás akkor.”

Annak ellenére, hogy A Sakál napja című politikai krimi megírása után elismert író lett, később is vállalt küldetéseket Rodéziába, a Dél-Afrikai Köztársaságba és a hidegháború csúcspontján az NDK-ba is. Az egyik küldetése során például egy dokumentum cserélt gazdát egy múzeum vécéjében Drezdában. Az informátor egy orosz ezredes volt. Autója, egy Triumph Vitesse még egy titkos rekeszt is rejtett a motortérben, ahová a szigorúan bizalmas dokumentumokat rejthette. A könyvből ráadásul az is kiderül, hogy az összes híres fiktív kémhez hasonlóan az ő ágyában is elég gyakran fordultak meg gyönyörű nők.

Forsyth regényeiből több mint 70 millió kötetet adtak el világszerte, számos művét meg is filmesítették. Legutóbbi regénye, a Halállista - Hajsza egy fantom után 2013-ban jelent meg.

Forrás: MTI, Telegraph

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Jordán Ferenc: Az ember találmánya a szaporodáshoz való jog - Olvass bele a biológus könyvébe!

Litkai Gergely a Bookline Zöld podcastjének következő adásában Jordán Ferenc hálózatkutatóbiológussal beszélget Az ember vége a természet esélye című könyvéről. Olvass bele a kötetbe!

...
Zöld

Túlélés vagy tanulás? John Holt könyve az iskolai kudarcok meglepő okait mutatja be – Olvass bele!

Miért jelent kudarcélményt sok gyerek számára az iskola? Mi az oka, hogy rengeteg gyerek unatkozik, feszeng, retteg az órákon, és alig tanul valamit? Mi történik valójában az osz­tályteremben? Hogy lesz az egyik gyerekből „jó”, a másikból pedig „rossz tanuló”? Olvass bele John Holt könyvébe!

...
Zöld

UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

Litkai Gergely a Bookline Zöld új podcastjében Rab Árpád jövőkutatóval beszélget Jane McGonigal Elképzelhető című könyvéről.