Golomb és Franzen (kép forrása)
Kíváncsi vagy, hogy születnek a nagy üzletek a könyves szakmában? Hogyan került magyar piacra Franzen és Lena Dunham? Egyikük sem élrevasalt tárgyalások eredményeként.
A frankfurti könyvvásár blogja a vásár résztvevőit faggatja véletlen találkozásokról, szerencsés véletlenekről, különös egybeesésekről. Serendipity-sorozatuk legújabb darabjában Bolza Pétert kérdezték, a Kátai&Bolza irodalmi ügynökségtől.
Bolza egyik véletlen és értékes találkozójára egy frankfurti hotel, a Frankfurter Hof előtt került sor. Épp egy partira tartott, és a taxin két másik utassal kellett osztozkodnia. Beszélgetni kezdett velük, ám egyikük sem mutatkozott be egymásnak. Hamarosan kiderült, hogy az egyik utas Susan Golomb, aki többek közt Jonathan Franzen ügynöke. Miután tisztázták, hogy ki kicsoda, a beszélgetés olyan irányba terelődött, hogy Golomb végül arra kérte, képviselje az ügyfeleit Magyarországon. És bumm, így került először magyar kezekbe egy Franzen-regény kiadási joga.
Egy másik emlékezetes üzletnek szintén a Frankfurter Hofhoz van köze. Lena Dunham gigaösszegért íródott önéletrajzi könyvének, a Nem az a fajta lánynak Bolza egészen konkrétan a hotel bárjában iszogatva talált megfelelő magyar kiadót, és még ott, a hotelben meg is kötötték az üzletet.