Hírek tech alkalmazás

Egy új alkalmazással nincs többé lassú olvasás

.konyvesblog. | 2014. március 10. |

xiSS8E7.gif250 szó/perc 

Hamarosan már nem lehet többé időhiánnyal indokolni az ágy mellett tornyosuló könyvhalmokat. Egy bostoni szoftverfejlesztő új app-jával ugyanis akár kilencven perc alatt is a végére lehet érni egy regénynek. A Spritz három évig fejlesztette olvasásgyorsító alkalmazását, amivel hamarosan a Samsungnál találkozhatunk.

 

Nem ez lesz az első olyan app, amellyel az olvasási időt akarták lecsökkenteni, ám a Spritz megoldása teljesen más lesz, mint az eddigiek. A szavak formátumával játszadoztak - a betűk olyan formában jelennek meg a képernyőn, hogy a lehető legjobban alkalmazkodjanak a szem olvasás közbeni mozgásához. Az „optimális felismerési pont” (Optimal Recognition Point) a szavak közepétől kicsit balra található, ez az a pont, ahol az agy dekódolja a betűcsoportot. A Spritz app-ja épp ezt az optimális betűt állapítja meg minden szónál, és jelöli pirossal. Mivel így a szemünk nem mozog, miközben ránézünk a szóra, sokkal gyorsabban tudjuk dekódolni az egyes szavakat.

 

Olvasás közben mindössze az olvasásra fordított idő 20 százaléka megy el arra, hogy feldolgozzuk a szöveget, az idő 80 százalékát az teszi ki, hogy egyik szóról a másikra mozgatjuk a szemünket. Az új alkalmazás viszont épp ezt a felesleges szemmozgást iktatja ki, és így a percenkénti átlagos 220 szó helyett akár a dupláját, sőt ezret is képesek lehetünk elolvasni.

 

Forrás: EliteDaily

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.