Anne Frank naplóját 1947-ben Hollandiában adták ki először – azóta milliók és milliók olvasták a fiatal lány történetét, aki 1945-ben halt meg a bergen-belseni koncentrációs táborban. A napló azóta számtalan kiadást megért, néhány éve pedig egy olyan verzió került az amerikai könyvesboltok polcaira (The Diary of a Young Girl: The Definitive Edition), amely több, az eredeti kötetből kihagyott bejegyzést tartalmazott.
A kötet fülszövege szerint ezek a részek csak tovább erősítik azt a tényt, hogy Anne elsősorban egy tinédzserlány volt, nem pedig egy távoli és makulátlan szimbólum. Egy olyan lány volt, akit érdekelt a saját testének minden változása, akit foglalkoztatott a saját szexualitása, és aki a kortársaihoz hasonlóan időről időre összezördült az édesanyjával. A szerkesztők szerint egy emberibb, sebezhetőbb és élettel telibb kislány képe bontakozik ki a kötet lapjait forgatva.
Egy michigani szülő ugyanakkor teljesen kiakadt azon, hogy a hetedik osztályos gyerekének ezt a naplót kellett forgatnia az iskolában, mivel úgy találta, hogy az abban olvasható egyes leírások „túlságosan pornográfok” ahhoz, hogy egy hetedikes azokat olvasgassa.
Az egyik kifogásolt passzusban például (mely angolul itt olvasható) a fiatal lány a saját nemi szervéről ír, a felháborodott anya szerint azonban a felvilágosítást inkább a szülőkre kellene hagyni. Gail Horalek úgy vélte: az iskolának ki kellett volna kérni a szülők véleményét, mielőtt bevette volna a könyvet a tananyagba.
Forrás: HuffPost