Drasztikusan csökkent a Kindle-eladás, feltámadt a papírkönyv

.konyvesblog. | 2015. január 12. |

wat_sized.jpg

Waterstone's Brüsszelben

Ha hihetünk a hét elején megjelent eladási adatoknak, akkor a könyv (a papírra nyomott, tintával szedett, kemény- vagy puhaborítós) feltámadt hamvaiból, és lenyomta a Kindle-t. Legalábbis Nagy-Britanniában.

A szigetország legnagyobb könyvesboltláncának, a Waterstone's-nak eladási adatai azt mutatják, hogy 2014 decemberében a papírkönyvek értékesítése 5 százalékkal nőtt a 2013-as decemberi adatokhoz képest. Az ügyvezető, James Daunt szerint a Kindle egyszerűen eltűnt, a könyveladások hónapról hónapra szerény növekedést mutatnak, decemberben pedig az egész évi eladásaik negyedét bonyolították. A Foyles nevű brit könyvesbolthálózat rájuk tudott kontrázni, náluk a decemberi emelkedés 8,1 százalékos volt az előző évhez képest. Sam Husain, a hálózat vezérigazgatója szerint 2015 a papírkönyvek éve lesz, amit például az is bizonyít, hogy még Mark Zuckerberg újévi fogadalma is a könyvekhez kapcsolódott.

Bár az eladási mutatók tényleg nagyon pozitívak, és mi is nagyon örülnénk, ha itthon is egyre több könyvet vásárolnának, a Telegraph szkeptikus, és megvizsgálta, hogy valóban újjáéledt-e a könyv fizikai formátuma, és ha igen, számít-e ez egyáltalán valamit.

Azt a Waterstone is elismerte, hogy a növekedés jelentős csökkenés után következett be. A papírkönyvek piacára igencsak rájárt a rúd az elmúlt években - nemcsak az ekönyvolvasók piacra kerülése miatt, hanem például azért is, mert egyre több könyvesbolt zárt be. Az elmúlt öt évben a könyvesboltok száma 9,5 százalékkal csökkent. Jelenleg 2547 könyvesbolt működik az Egyesült Királyságban, ennél még autókereskedésből is több van, pedig új kocsit kicsit ritkábban vesz az ember, mint új könyvet. Tavaly a csökkenés már csak 1,6 százalékos volt. (Ez például annak köszönhető, hogy az könyvek mellett újságokat, irodaszereket, játékokat és ekönyv-olvasókat árusító WH Smith bezárta néhány boltját.)

Daunt szerint az ingatlanpiac is veszélyes lehet a könyvkiadásra, és te is bajba kerülhetsz, ha a sétálóutcán van a boltod, ahol más kiskereskedők sorra zárnak be. Hogy mi történik a szomszédos üzletekkel (függetlenül attól, hogy milyen terméket vagy szolgáltatás kínálnak), az a könyvesboltra is hatással van. Minden nehézség ellenére a Watertone's és a Foyle is új boltok nyitását tervezi 2015-ben, és van néhány jel, ami a független szektor feltámadását jelzi.

A Telegraph megkérdezett egy Robert Topping nevű könyvkereskedőt is, akinek Bath-ban és Ely-ben van könyvesboltja. Épp karácsony előtt nyitotta meg harmadik üzletét, melynek helyszíne St Andrews lett. Ez a bolt szerinte az elmúlt 20 év legnagyobb független könyvesboltja Nagy-Britanniában. Topping teljesen biztos abban, hogy van élet a papírkönyvekben, és úgy véli, hogy az ekönyvek csak a hájp miatt lettek népszerűek. Szerinte az emberek sokkal többet beszélnek arról, hogy helyi vállalkozásokat támogatnak ahelyett, hogy amerikai adócsalóknak adják a pénzüket. A tavalyi év meglepetése Topping üzleteiben egyébként Ian Bostridge operatenor könyve, a  Schubert’s Winter Journey volt. 

Sem Topping, sem a Waterstone's vagy a Foyle eladásai nem tükrözik azonban az online és az áruházláncokban történő eladásokat is magába foglaló szélesebb piac állapotát. Az eladásokat vizsgáló Nielsen Bookscan szerint 2008-ban 237 millió könyv fogyott, ám 2013-ban ez a szám 184 millióra esett vissza. A csökkenés 22 százalékos volt. Az eladások 2014-ben is csökkentek, bár 2013-hoz képest mindössze 1,7 százalékkal, 181 millió eladott példányra. A csökkenés lassulása már csak azért is bíztató, mert 2014-ben nem voltak a Szürke50-hez, a Harry Potterhez vagy egy új Dan Brown-regényhez hasonló gigabestsellerek.

Daunt sokkal inkább az ekönyvolvasók eltűnéséről beszél, mint a tényleges ekönyvekéről, ennek pedig az lehet az oka, hogy aki Kindle-t akart, az már korábban vásárolt magának egyet.  Számos olyan olvasó is akad, akik nem az ekönyvolvasóikon olvasnak Kindle- vagy Nook-könyveket, hanem az iPadjükön, vagy egyéb tabletjükön, így az egyik eszköz árát megspórolják. Az ekönyvpiac ráadásul lassú emelkedést mutat - becslések szerint 2014 januárja és decembere között 64 millió ekönyvet adtak el, 2013-ban ez a szám még csak 57 millió volt. Minden harmadik megvásárolt könyv digitális formátumú, vagyis az ekönyvek megjelenése nem ölte meg a fizikai könyvek piacát, és nem is valószínű, hogy a közeljövőben megölné. Ráadásul még se könyves Spotify, se könyves Netflix nem jelent meg a piacon.

A Nosy Crow nevű gyerekkönyvkiadó ügyvezető igazgatója, Kate Wilson szerint a gyerekolvasók esetében az ekönyvek sokszor ép az ellenkező hatást váltják ki, hiszen nincs annál unalmasabb, ha csak a teleírt oldalakat kell böngészniük az orruk alá dugott tableten. Viszont az olyan ekönyvek eladása, amelyek interaktívak, zenélnek, animációkat mutatnak, jelentősen növekedett. Wilson úgy véli, ez az olvasás jövője, ám a harc az olvasó idejéért sokkal izgalmasabb, mint a harc azért, hogy milyen felületet válasszanak az olvasásra. A lényeg nem az, hogy papír- vagy digitális könyvet vesz-e a kezébe, hanem az, hogy egyáltalán olvas-e.

A Kiadók Szövetségének (Publishers Association) elnöke, Richard Mollet szerint senki nem sóhajt fel megkönnyebbülve, hogy a könyv feltámadt, mert nagy a verseny a piacon az egyéb tartalmakkal. Még mindig nagy a harc azért, hogy a vásárló bemenjen a könyveboltba, de az eladási mutatókat látva a piac egy pillanatra mégis fellélegezhet. Az emberek még mindig szoktak olvasni.

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.