Dan Brownt és Schopenhauert olvasnak a teniszezők

.konyvesblog. | 2014. július 03. |

A hétvégén kiderül, hogy kik lesznek idén Wimbledon bajnokai, ezért a Guardian úgy döntött, feltérképezi a teniszezők olvasási szokásait. A teniszről nagyon sokan írtak már John le Carrétól Martin Amisig, Lionel Shrivertől Sebastian Faulksig, és persze nem hagyhatjuk ki a felsorolásból David Foster Wallace-t sem, akinek monumentális kultregénye, az Infinite Jest részben egy teniszakadémián játszódik. Wallace maga is teniszezett, és a nevéhez fűződik  a legcsodálatosabb cikk, amit valaha írtak a sportágról. Roger Federerről szól, akinek a kedvenc könyve saját bevallása szerint a „magazinok és újságok”. A profi teniszezők sem a sportágról írók könyveik közül válogatnak, helyette ifjúsági regényeket, Dan Brownt vagy Paulo Coelhót vesznek le a polcról, ha olvasni támad kedvük.

Már 2009-ben felbukkant az interneten egy videó, amelynek tanulsága annyi volt, hogy a teniszezőket nagyon könnyű zavarba hozni a Mi a kedvenc könyved? kérdéssel. Volt, aki bevallotta, hogy soha nem olvas, Ady Roddick legmeghatározóbb olvasmányélménye az Angyalok és démonok volt, de elhangzott Bulgakov, Tolkien és Franzen neve is.

Rafael Nadalnak két kedvenc könyve is van, John Boyne A csíkos pizsamás fiú és Isabel Allende A Vademberek nyomában című regényei. Venus Williams honlapján egy egész oldal foglalkozik a kedvenc olvasmányaival – akad köztük Pittacus Lore, J.K. Rowling, képregények és természetesen saját könyve, a Come to Win. Ana Ivanovic kedvenc hobbija ugyan az olvasás, de alig van ideje végigolvasni egy könyvet. Novak Djokovic Ivo Andric és Eckhart Toll köteteiért lelkesedik, Andre Agassi pedig egy írótól, JR Moehringer kért segítséget saját memoárja megírásához.

A női világranglista huszadik helyén álló Andrea Petkovic imádja Nietzsche, Sartre, Camus és Goethe műveit, de azért David Foster Wallace is befért a kedvencei közé. A férfiak jelenlegi huszadik helyezettje, Ernests Gulbis pedig Murakamiért, klasszikus orosz írókért és Viktor Pelevinért van oda, de tudományos nonfictiont is találnánk a polcán.

A szerb Janko Tipsarevic öt kedvenc könyvének szerzője között szintén megtaláljuk Nietzschét, de odafért mellé Schopenhauer és Dosztojevszkij is. (A lábműtéten átesett teniszező kedvencei között jelenleg olyan könyveket találunk, amelyek azt feltételezik, hogy mostanában nem csak a lába fáj.) Tipsarevic bal alkarján egyébként egy Dosztojevszkij-idézet olvasható, a hátát pedig Schopenhauerrel és két kedvenc festőjével, Dalíval és Caravaggióval díszítette. Sőt, még egy saját könyvbe is belevágott, de azt mondja, még messze van a komolyan vehetőtől.

Forrás: MHPBooks

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.