Csúnya per vár a zombikkal világhírűvé vált íróra

.konyvesblog. | 2016. szeptember 01. |

Seth Grahame-Smith néhány éve a Büszkeség és balítélet meg a zombik című regényével robbant be az irodalmi köztudatba, a Jean Austen klasszikusának átirata pedig olyan népszerű lett, hogy filmet is készítettek belőle, melyet az év elején mutattak be. Grahame-Smith-t most ugyanakkor a tulajdon kiadója perelte be, miután az író nem azt adta le, amiben előzetesen megállapodtak.

A Hachette nevű kiadó 2010-ben kötött 4 millió dolláros szerződést az íróval, melynek értelmében Grahame-Smith-nek két teljesen új művet kellett letennie az asztalra. Mindezért 1 millió dolláros előleg is járt neki.

Grahame-Smith annak rendje és módja szerint le is szállította az első könyvet: ez volt a The Last American Vampire, melyet a 2010-es megjelenésű Abraham Lincoln, a vámpírvadász című könyve folytatásának szánt, és amely 2015 áprilisában meg is jelent. A második kötet leadási határidejét 2013 júniusáról 2016 áprilisára tolták át. A szerző idén júniusban le is adta a kéziratot, a kiadó állítása szerint ugyanakkor az nem a saját munkája, hanem egy olyan szöveg, amely nagyrészt egy 120 éves, amúgy bárki számára elérhető, közkincsnek számító alkotás felhasználása. A kiadó szerint a leadott kézirat stílusa és minősége nem is hasonlítható például a vámpírvadász Lincolnról szóló korábbi Grahame-Smith-regényhez. A Hachette szerződésszegés miatt most legalább 500 ezer dollárra perli a szerzőt és cégét - az összeg a korábban előlegként kifizetett pénz felének felel meg, és ehhez jönnek még a kamatok.

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.