Harry és a varangydudva
Nem unatkoznak a brit tudósok: az utóbbi időben két olyan tanulmányt is írtak a leicesteri egyetem tudományos folyóiratába, amelyekben JK Rowling Harry Potter-bűbájait analizálták, és mindkettőben arra jutottak, hogy varázslatra is szükség van ahhoz, hogy működni tudjanak. A tudósok persze csak tudóspalánták, így a tanulmányukat sem kell komolyan venni, tulajdonképpen csak annyi derül ki belőlük, hogy JK Rowling nem volt túl jó fizikából.
Rowan Reynolds és Chris Ringrose az egyik tanulmányban azt vizsgálták, hogy mennyire hatékony a varangydudva. Ezt használta Harry a Trimágus Tusa második próbájához A Tűz Serlegében, hogy kopoltyúkat növesszen, amikkel a víz alatt is képes lélegezni és így megmentheti Ront.
A hallgatók úgy becsülték, hogy a dudva felületi mérete, amit Harry a negyedik epizód adaptációjában lenyel, olyan 60 négyzetcentiméter lehet, majd megbecsülték a roxforti fekete tó oxigéntartalmát, és a maximális oxigénmennyiséget, amire szükség van az úszáshoz. Arra jutottak, hogy egy átlagos 14 éves fiúnak 443 liter vizet kellene feldolgoznia a víz alatt töltött minden percben 100 százalékos hatásfokkal, ami azt jelenti, hogy a víznek 2,46 méter/másodperc sebességgel kellene áramolnia. Ez majdnem kétszerese a normál légáramlásnak, vagyis Harry kopoltyúi nem lennének elegek arra, hogy lélegezni tudjon. A filmben Harry gyakran csukott szájjal úszik, a halak viszont nem így használják a kopoltyúikat. Ha kinyitotta volna a száját, és hagyta volna, hogy a víz átfolyjon a kopoltyúkon, talán képes lett volna lélegezni a tó mélyén. Enélkül viszont nem hihető, hogy életben tudott maradni.
Ringrose, Leah Ashley és Robbie Roe tanulmánya a Pótcsont-rapidot vizsgálta: ezzel hozták rendben Harry törött karját a kviddicsmeccs után A Titkok Kamrájában. Harry 24 óra alatt meggyógyult, a hallgatók pedig kiszámították, hogy ez legalább kilencvenszer gyorsabban történt, mint ahogy egy törött csont a valóságban regenerálódna. Az energiafelhasználás, ami egy ennyire gyors csontnövesztéshez szükséges lenne, legalább 133,050 kilokalória, a teljesítmény pedig 6,443 watt, ezért a brit tudósok arra jutottak, hogy a Pótcsont-rapidnak mágikus tulajdonságokkal is kell rendelkeznie, hogy ekkora energiát tudjon mozgósítani ilyen rövid idő alatt.